Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Osm ruských atletů si koupilo dopingovou beztrestnost, píše britský tisk

Ilustrační snímek

8 2015
Až osm ruských atletů si v minulosti údajně koupilo u vedení federace IAAF beztrestnost po pozitivním dopingovém testu. Dva z nich získali medaili na olympijských hrách v Londýně, zlatou a stříbrnou. Napsal to britský list Sunday Times den před pondělním zveřejněním zprávy Mezinárodní antidopingové agentury WADA o vyšetřování systematického dopingu v ruské atletice.

V centru korupční aféry stojí podle všeho bývalý šéf IAAF Lamine Diack. V tomto týdnu začala senegalského funkcionáře vyšetřovat i francouzská justice.

Dvaaosmdesátiletý Diack vedl IAAF od roku 1999 do letoška a čelí obvinění, že za milionové částky kryl dopingové případy. V hledáčku vyšetřovatelů jsou také jeho syn Papa Massata Diack, který v otcově éře v IAAF působil jako marketingový poradce, či Gabriel Dolle, bývalý ředitel antidopingového oddělení.

WADA v pondělí v Ženevě zveřejní závěry nezávislé komise a podle jednoho z jejích členů Richarda McLarena tato zpráva změní celý sport.

„Tohle je úplně jiný rozměr korupce než skandál FIFA,“ porovnal kanadský právník situaci s kauzou ve fotbalové federaci, kde se korupce měla týkat zejména přidělování světových šampionátů či prodeje televizních práv. „Tady si rovněž parta starých mužů nastrkala spoustu peněz do kapes, ale zfalšovala tím výsledky velkých mezinárodních šampionátů,“ řekl McLaren.

Nový šéf IAAF Sebastian Coe v týdnu ve stínu Diackovy aféry zrušil tradiční galavečer s vyhlášením atletů roku v Monaku. „Nad naší asociací visí mrak, takže není vhodná doba na nějaké oslavy,“ vysvětlil Coe.

Agentuře AP řekl, že ho současná aféra ve světové atletice štve. „Jsem naštvaný z toho, do jaké pozice se náš sport dostal. Jsem naštvaný, šokovaný a zděšený. Tohle jsou temné dny,“ řekl Diackův nástupce. „A bude to velmi dlouhá cesta, než získáme zpět důvěru,“ dodal Coe.

Mělo by být Rusko vyloučeno z letní olympiády v Riu 2016?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

Ano 8778
Ne 1999
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze