Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Oslabení házenkáři Zubří začali budovat nové mužstvo

Připravená obrana Zubří, v popředí Petr Šlachta. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

1 2016
Těžko to kdo může rozporovat. Na papíře je sestava házenkářů Robe Zubří před startem extraligy slabší než loni. „Realita je taková. Co pán bůh dal, s tím budeme hospodařit,“ prohlásil trenér Zubří Andrej Titkov před sobotním domácím zápasem s Litovlí. „Ale házená je sport, ve kterém občas nasazení a disciplína zvítězí nad kvalitou. To musíme mít na paměti.“

Trojnásobný český šampion, který od posledního extraligového titulu v roce 2012 nezískal medaili, se musí letos obejít bez dvou klíčových hráčů. Pryč jsou ostřelovač Řezníček a nejvytěžovanější pivot Šíra.

Zásadní otázka zní: Kdo nahradí branky Řezníčka, jenž zamířil do Maďarska? „Vyloženého kanonýra mít nebudeme. Góly se rozloží na více hráčů. Komu to půjde v průběhu zápasu, bude hrát,“ předestřel rodák z ruského Krasnodaru.

Odchodem Řezníčka se změní styl zuberské hry. „Když jsme si nevěděli v útoku rady, dostal míč do ruky Řezníček a vystřelil. Teď budeme více kombinovat.“

Kádr extraligových házenkářů Robe Zubří

Brankáři: Milan Malina, Petr Orság, Štěpán Krůpa

Spojky: Jakub Douda, Radek Číž, František Nesvadba, Matěj Šustáček, Martin Hrstka, Lukáš Václav, Martin Janíček, Adam Reček, Štěpán Zeman

Pivoti: Tomáš Říha, Petr Šlachta, Radim Tejzr

Křídla: Jan Zahradníček, Pavel Přikryl, Lukáš Holiš, Filip Dořičák

Příchody: Říha (Coburg), Holiš (Rožnov p/R.), Zeman, Nesvadba, Číž, Krůpa, Tejzr (z dorostu)

Odchody: Řezníček (Gyöngyös), Bechný, Pšenica (Litovel), Šíra (Plzeň)

Zubří hrozil odchod další úderné spojky, Rečka ale nakonec klub udržel. „Všichni jsme si hodně oddechli. Pro tým je přínosem, spoléháme na něho,“ ujistil Titkov.

Na seznamu nových jmen je jich sedm, známé je ale pouze jedno - Tomáš Říha. Odchovanec Zubří se vrátil domů po letech strávených v Německu.

„Zatím vypadá dobře,“ podotkl Titkov, který s Říhou hrával a od něhož čeká, že zpevní obranu. S defenzivní prací nebyl v minulé sezoně spokojený. „Obrana vypadá s Tomášem lépe, ale pořád dostáváme přibližně stejně gólů.“

Do mužského kádru zařadil pět hráčů z úspěšné dorostenecké kategorie. „Mají potenciál, ale do budoucnosti. Těžko od nich můžeme čekat, že se stanou okamžitě oporami jako dříve Číp, Martin Hrstka nebo Ondra Mika,“ ví Titkov.

Hned v sobotu je ale všechny - až na zraněného Zemana - hodí do extraligové vody. Nemá totiž zbytí. „Přípravu nám pokazila zranění,“ krabatí se Titkov.

Na marodce jsou Douda, Přikryl a znovu Václav; a protože je trápí kolena a kotníky, netroufá si Titkov odhadovat, kdy budou zcela fit. Z vysokých ambicí ale nehodlá slevit.

„Chceme vytvořit nový tým, který bude hrát intenzivně a s nasazením a splní naděje, jež do něho vkládají vedení i fanoušci.“

Zuberští funkcionáři mluví znovu nahlas o medaili. Povinností je umístění do desítky, které zaručí místo v obnovené česko-slovenské lize, jež se spustí za rok.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze