Oslabená Ostrava na USK nestačila

Praha - Basketbalisté USK Praha se po osmi porážkách v řadě konečně dočkali vítězství. V 16. kole Mattoni NBL zdolali oslabenou Ostravu 91:83, nejlepším střelcem vítězů byl s 22 body čtyřicetiletý rozehrávač Václav Hrubý. Zítra se hraje severočeské derby mezi Děčínem a Ústím n. L., v pátek a v sobotu jsou na programu vždy dva zápasy.

USK Praha - NH Ostrava 91:83
(24:20, 44:42, 64:54)

Vysokoškoláci rozhodli o svém vítězství v polovině třetí čtvrtiny. Úsek hry mezi 24. a 26. minutou vyhráli 9:0 a o chvíli později si po koši Andeliji vypracovali své nejvyšší vedení (64:52). Hosté sice sedm minut před koncem snížili na rozdíl sedmi bodů, ovšem žádný obrat se nekonal.

Ostrava nastoupila bez Zbyňka Pospíšila, Michaela Dostála a Ctirada Klimánka, ale v prvním poločase držela se svými hostiteli krok. Největší zásluhu na tom měl bezesporu výborně hrající pivot Martin Ides, který v úvodních dvaceti minutách proměnil 8 z 10 střel z pole a zaznamenal 16 ze svých 20 bodů.

Po přestávce však hráči USK zvýšili agresivitu v obraně, častěji se dostávali k rychlým protiútokům a spolehnout se mohli i na zkušeného rozehrávače Václava Hrubého. Ten sehrál své nejpovedenější utkání v dosavadním průběhu sezony. Na hřišti strávil téměř 30 minut, což je jeho letošním maximem a zaznamenal 22 bodů, když proměnil 6 z 9 střel z pole (z toho trojky 3/5) a 7 z 9 trestných hodů.

Další důležitou postavou domácích byl Lukáš Kotas. Dvaadvacetiletý basketbalista odehrál celý zápas a k 15 bodům (střelba 6/9, trestné hody 2/3) přidal 4 doskoky, stejný počet asistencí a především 7 získaných míčů!!!

V ostravském dresu se k již zmíněnému Idesovi především v úvodu zápasu přidal Petr Bohačík, který nastřílel 8 ze svých 12 bodů hned v první čtvrtině - celkem trefil 5 ze 6 střel z pole. Americký rozehrávač Mike Mitchel se blýskl velmi přesnou střelbou z perimetru (trojky 5/7 - 71,4%), avšak 9 ze 17 bodů zaznamenal až v závěrečné čtvrtině, kdy jeho tým marně doháněl dvoucifernou ztrátu.

Obě družstva velice dobře střílela z dálky (trojky 55,6% - 42,3%), ovšem velký rozdíl byl v trestných hodech. Pražané jich stříleli 29 a přestože minuli 10 šestek, zaznamenali z čáry trestného hodu o 13 bodů víc než Ostrava (6/8).

Petr Treml (trenér USK): Pro nás to bylo po dlouhé šňůře porážek nesmírně důležité vítězství. Rozhodla třetí čtvrtina, kdy se nám podařilo slušněji bránit. Pořád mne ale mrzí velké množství chyb. My jsme si už na konci prvního poločasu mohli vytvořit výraznější náskok, ale přišlo několik chyb a nechali jsme Ostravu čtyřikrát za sebou útočit. Chyběl hlavně obranný doskok. I v závěru, kdy jsme věděli, že hosté budou střílet za tři body a že si máme hráče přebírat, jsme dopustili, že Prášil třikrát střílel naprosto volný. Zkrátka chyb bylo pořád moc. Snad to bylo tím, že hráči byli nervózní z toho, že potřebovali vyhrát a teď se odrazíme, chyby budeme odbourávat a půjdeme nahoru.

František Rón (trenér Ostravy): Utkání bylo v podstatě vyrovnané. Před koncem prvního poločasu jsme se vrátili zpátky do zápasu, ale třetí čtvrtina patřila domácím. Hlavně našli svůj rytmus hry, rytmus, který jsme jim najednou dovolili. V útočné fázi jsme hráli trochu komplikovaněji. Klobouk dolů před dnešním výkonem Václava Hrubého, který dokázal tým usměrnit a když bylo potřeba, tak na sebe vzal odpovědnost. V poslední čtvrtině vlastně dotáhl své družstvo k vítězství.