Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Opustili ho, tak se mstí? Manažer Riis neunesl, že se mu rozpadl tým

dánský cyklistický manažer Bjärne Riis | foto: Profimedia.cz

8 2010
Neměli ode mě odcházet, to bych se choval jinak, honí se teď možná hlavou Bjärnu Riisovi. V úterý manažer cyklistické stáje Saxo Bank vyhodil ze svého týmu na Vueltě dvě opory, Andyho Schlecka a Stuarta O´Gradyho, a všichni se teď ptají: byla to pomsta?

"Zklamaný," hodnotil se manažer Riis poté, co dva jeho jezdci vyrazili na sklenku. Prý flámovali až do pěti ráno, na startu 10. etapy Vuelty už za trest nestál ani jeden z nich.

Taková a možná ještě silnější slova používá Riis od doby, kdy mu Andy a Fränk oznámili: Jdeme pryč, v Saxo Banku už jezdit nechceme. Od 30. července je jejich vztah napjatý.

Riisovi se rozpadá impérium, lucemburští bratři míří do nové lucemburské formace kategorie ProTour. Náhradou za ně bude Contador a celý tým projde velkou přestavbou.

Jenže dánský manažer tuhle zradu asi nedokázal vydýchat. Nejenže ho opouštějí dvě největší star, s sebou si berou i řadu kolegů: O´Gradyho, Voigta, Fuglsanga.

Oba bratři za tým Saxo Bank jezdili od začátku kariéry, Fränk podepsal smlouvu v roce 2002, do té doby jezdil za třetidivizní DeNardi, pak Festinu, Andy nastoupil v září 2004 a ještě nepoznal jiný tým. "Ale myslím, že každý cyklista by měl za život změnit tým aspoň dvakrát," říkal ještě během Tour Johnny Schleck, otec obou cyklistů.

I proto asi nastal takový obrat ve vztahu Riis-Schleckové. Jednal by tak, i kdyby bráchové neodcházeli? A chovali by se jezdci takto nezodpovědně, kdyby v týmu zůstávali?

"Nebudu nic vysvětlovat. Co se stalo, zůstane mezi námi," tvrdí Riis. "Nerespektovali pravidla. Ať to byla jedna sklenička, nebo jich bylo deset, přijít v pět ráno je neomluvitelné. Udělal jsem, co jsem musel. Pravidla týmu jsou stejná pro všechny. Jsme profesionálové a tak se i musíme chovat."

"Příliš drsný krok," vyjádřil se Andy. "Deset piv? Nesmysl!" bránil se i O´Grady. "Z hotelu jsme vyrazili v deset a na náměstí si dali dvě piva. To je všechno."

Riis ale nepotrestal jen dva flamendry, trpět teď bude vlastně celý tým. V šesti bude muset odvádět práci osmi cyklistů. Andy byl donucen jet za vítězstvím v Tour bez Fränka, ten teď zase bude bojovat o červený dres bez svého bráchy.

"Když Fränk říkal, že vyhraje Vueltu, měl by útočit," pustil se Riis i do staršího ze sourozenců.

"Andy se choval bez respektu k týmu a hlavně bratrovi," myslí si Rolf Sörensen, bývalý dánský profesionál. "Od Tour nic nedělal, to není ten nejlepší způsob, jak se připravit na tak náročný závod, jako je Vuelta."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze