Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Oporami jsou Hlaváčková s Málkem

12 2000
P r a h a - S medailovými ambicemi odletěla dnes do Valencie na čtvrté mistrovství Evropy v krátkém bazénu dvacetičlenná česká výprava, po Sheffieldu před dvěma roky nejpočetnější v historii. Na startovní bloky se při šampionátu, jehož se zúčastní více než 400 plavců z třiatřiceti zemí, postaví v šestatřiceti disciplínách včetně štafet minimálně ve 54 případech devět českých mužů a jedenáct žen. Česká výprava neobsadila pouze dvě tratě, 200 metrů znak a 400 metrů polohově mužů. Největším želízkem v ohni bude bronzová medailistka z mistrovství Evropy v Helsinkách na 50 metrů znak Ilona Hlaváčková, která v této disciplíně dokonce vede světové tabulky.

Tradiční oporou bude při neúčasti Hany Černé dvojnásobný olympijský finalista, prsař Daniel Málek, jenž je podle evropských tabulek na třetím (50 m), čtvrtém (100 m) a pátém místě (200 m). Dobré vyhlídky má také Květoslav Svoboda, dvojnásobný juniorský mistr Evropy a juniorský evropský rekordman, jenž má na dvoustovce letos v Evropě druhý čas a na čtyřstovce třetí. V čele světových tabulek je na polohové dvoustovce také Jan Víťazka, který však neprojevil o
start ve Valencii zájem.

"U Svobody to bude loterie, krauly jsou vždycky hodně nabité," míní reprezentační trenér Jaroslav Strnad, jenž věří především Hlaváčkové. "Myslím si, že by měla jednu, ale spíše dvě medaile vybojovat. Samozřejmě kandidátem je také Dan Málek, ale jeho konkurence bude kvalitní," tvrdí nástupce Josefa Nalezeného. "Zatím nemám informace o formě dalších reprezentantů, uvidíme až ve Valencii, ale v medaile věřím," dodal kouč.

Sama Hlaváčková, která o víkendu bojovala s nachlazením, je opatrnější. "Zdraví je už dobré, bude ale záležet na momentální formě a zejména na psychické pohodě," tvrdí druhá znakařka evropských tabulek na 100 metrů, která stejně jako Martin Verner nastoupí na start šesti tratí včetně štafet. Oba budou v české výpravě nejvytíženějšími závodníky. Před plavkyní Bohemians je v evropských tabulkách výše jen Němka Sandra Völkerová, která však šampionát vynechává.

Kvalitní týmy posílají do Valencie Švédsko, Itálie, Německo, Británie a Rusko, silní budou rovněž domácí plavci. Španělé budou sledovat především souboj mistryně Evropy Niny Živaněvské s dvojnásobnou olympijskou vítězkou Dianou Mocanuovou z Rumunska, soupeřek Hlaváčkové. Ve švédské výpravě nechybí olympijský vítěz na 100 metrů motýlek Lars Frolander, ani skvělá kraulařka Therese Alshammarová, v Sydney dvakrát druhá. S Italy přijede Massimiliano Rosolino, jenž na OH vybojoval kompletní sbírku medailí, velký soupeř Svobody na kraulařské dvoustovce.

Odborníci očekávají nejkvalitnější výkony mezi prsaři. Hlavními Málkovými soupeři budou dvojnásobný olympijský vítěz a největší favorit Domenico Fioravanti z Itálie i jeho krajan Davide Rummolo, třetí ze Sydney na 200 metrů, Němec Mark Warnecke a Francouz Stephan Perrot, který na loňském evropském šampionátu v krátkém bazénu v Lisabonu zaostal jen tři setiny za světovým rekordem.

Velkou šanci získat nejvyšší odměnu v historii plavání má ukrajinská reprezentantka Jana Kločkovová. Pokud vyhraje ve Valencii polohové závody na 200 a 400 metrů, dostane od Evropské plavecké federace ocenění "SuperStar 2000" a finanční odměnu 200.000 marek (3,6 miliónu korun). Bonus 100.000 marek vypsala federace za vítězství ve stejné disciplíně na loňském ME v krátkém bazénu v Lisabonu, na ME v Helsinkách, na olympijských hrách a právě ve Valencii. Na dosah má čtvrtý potřebný triumf také Frolander, jehož velkým soupeřem bude zejména Brit James Hickman, bývalý světový rekordman a specialista na krátké bazény.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze