Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Opomenutí medailisté se zlobí

Kanoisté Jiras a Máder - Tomáš Máder se na polední tiskovou konferenci narozdíl od svého parťáka Marka Jirase dostavil ve společenském obleku. | foto: MAFA - Robert Zlatohlávek

21 2000
P r a h a - Vyhlášení konečných výsledků ankety Sportovec roku zřejmě nevyvolá tolik dohadů, jako už obsazení samotné první desítky. Oštěpař Jan Železný už letos převzal ceny pro nejlepšího atleta světa i Evropy a nikdo nepochybuje o tom, že si dojde i pro nejcennější domácí trofej. Získal třetí olympijské zlato v životě, a to nelze přebít ničím. Střelec Tenk a vodní slalomáři Jiras s Máderem však poznávají, že bronzová medaile s pěti kruhy vždy neotevírá cestu mezi elitu. Do desítky se nedostali a večer budou jen přihlížet při dekorování sportovců, kteří tak vysoko nebyli.Jaký je váš názor? Hlasujte v anketě!

"Nevím, co bych musel udělat, abych se dostal mezi nejlepší. Mě by snad nepomohla ani zlatá medaile," zlobí se bronzový střelec Martin Tenk. "Nechápu, podle jakých kritérií se rozhoduje," přidává se Marek Jiras a Tomáš Máder dodává: "Máme to těžké, ať děláme co děláme, pořád jsme třináctí." Loni byli na této pozici coby mistři světa, letos jsou bronzoví na olympiádě.

V anketě Sportovec roku hlasují sportovní novináři z celé republiky, rozhoduje se ve dvou kolech. První volbou se vyčlení elitní desítka, v níž se pak rozhoduje o konečném umístění.

Tři bronzoví medailisté první eliminací neprošli, ačkoliv ve hře zůstali fotbalista Pavel Nedvěd, hokejista Jaromír Jágr, plavec Daniel Málek a atlet Tomáš Dvořák. První dva se výrazně prosadili v zahraničí ve dvou nejpopulárnějších kolektivních sportech, ale pro český sport žádnou medaili nevybojovali, D. Málek s Dvořákem dosáhli na OH shodně na pátá místa.

"Medaili jsem v Sydney sice nezískal, ale v plavání je velká konkurence a dvě pátá místa se považují za velký úspěch," hledal příčiny svého úspěchu u hlasujících novinářů plavec Daniel Málek. Oprávněnost své volby pak dodatečně potvrdil na mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Závodilo se až po anketní uzávěrce a plavec zde získal kompletní sadu medilí - zlato, stříbro i bronz.

Loňský vítěz Tomáš Dvořák umístění v desítce nečekal. "Asi rozhodly mé výsledky ze závodů, které byly před Sydney. V hale jsem vyhrál mistrovství Evropy a v desetibojích jsem dosáhl pěkných výkonů," odhaduje. Při poznámce, že roli jistě sehrála i jeho zarputilost, s jakou navzdory bolestivému zranění dokončil olympijský desetiboj, se zapýřil: "To snad ne! Nejsem chudáček, který by potřeboval soucit."

"Příště by se mohla volit nejlepší dvacítka," radí Jan Železný, ještě větší inovaci doporučuje kajakářka Štěpánka Hilgertová. "Vypsala bych víc kategorií, jako je to ve Zlatém slavíku: zvlášť muži, ženy a možná by bylo dobré oddělit i individuální ceny pro hráče z kolektivních sportů," radí zlatá medailistka ze Sydney. "Aspoň by se mezi zástupce individuálních sportů nemíchali fotbalisté a hokejisté. Výkony by se tak lépe porovnávali."

Hořkost opomenutých medailistů může být o to větší, že na dnešní galavečer pozvánky obdrželi a budou přihlížet triumfu svých "přemožitelů". Všichni jsou v nominacích doprovodné divácké ankety Sportovní hvězda České televize. "Novináři naše medaile neuznávají, ale jsem rád, že jsem se aspoň zase mohl potkat se známými ze Sydney. Stát po boku Železného či Hilgertové je vždycky poctou," snaží se potlačit zlost střelec Tenk.Najdete na iDNES.czmobilní verze