Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Opavská atletika sílí. Měla na olympiádě v Riu tři odchovance

Jakub Holuša v cíli semifinálového olympijského závodu na 1500 metrů. (19. srpna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

25 2016
Historie opavského Sokola se píše od roku 1884 a stále vychovává špičkové atlety, reprezentanty. Z těch současných to jsou především běžec Jakub Holuša či tyčkaři Michal Balner a Jan Kudlička, byť už všichni působí v pražské Dukle.

Všichni tři startovali na olympijských hrách v Rio de Janeiru. Kudlička skončil čtvrtý výkonem 575 centimetrů, Balner sedmý, když skočil 550. Jakub Holuša v běhu na 1 500 metrů vypadl v semifinále časem 3:40,83 minuty.

Čím to, že se v Opavě stále rodí výborní atleti?

„Máme trenéry, kteří se svým svěřencům věnují s obrovským zaujetím, i když až po práci, ve svém volném čase,“ řekl Jiří Lesák, jediný profesionální trenér v opavském Sokole. „Jde o dobrovolníky, především bývalé atlety.“

Těmi jsou zejména Lubomír Kummer, Kamil Baroň, Jaromír Korbel a Jan Škrabal...

„A také Josef Heim. To je osmdesátiletý důchodce, a přesto pořád trénuje,“ upozornil Lesák. „Vychoval třeba Marka Lukáše, což je momentálně druhý vícebojař v Česku za Helceletem. Marek k nám přišel z Krnova.“ Opavské atlety těší, že se k nim hlásí i děti z okolních měst a obcí.

„Dojíždějí ze Studénky, Dolního Benešova, takže mě mrzí, že někteří Opaváci ani nevědí, kde je náš stadion,“ řekl tajemník Sokola Petr Szalacsi. „Talenty se pořád rodí, ale musejí se podchytit. Když se promarní, tak je to zločin... I to se už stalo, třeba když dítě nemělo podporu v rodině.“

Přesto je mezi dětmi o atletiku také v samotné Opavě zájem. „Měli jsme krizi, ale tu jsme překonali a znovu máme výborné žáky,“ uvedl Lesák. O síle opavské atletiky svědčí i to, že družstvo juniorů už sedmkrát vyhrálo domácí šampionát, takže i letos vyrazí na Pohár mistrů, který bude v září v Portugalsku.

„A to je další zásah do rozpočtu,“ upozornil Petr Szalacsi s tím, že atleti pojedou autobusem. „Vyjde nás to na dvě stě tisíc, krajský úřad nám na cestu přispěje sto tisíci korunami.“

Tyčkař Michal Balner ve finálovém závodu v Riu. (16. srpna 2016)

Tyčkař Michal Balner ve finálovém závodu v Riu. (16. srpna 2016)

HLAVOU DOLŮ. Tyčkař Jan Kudlička si v olympijském finále vedl výborně. Stačilo...

HLAVOU DOLŮ. Tyčkař Jan Kudlička si v olympijském finále vedl výborně. Stačilo to na čtvrté místo.

Ostatně opavští sokolové se zaměřují převážně na mládež. „To má smysl,“ podotkl Szalacsi. „A není to přece jen ekonomicky tak náročné jako dospělí.“ A tak není divu, že nejlepší opavští atleti odcházejí do Prahy za lepšími podmínkami. Sokoly to ale nijak nemrzí.

„Víme, že s nimi bychom postavili třeba silný tým pro extraligu, jenže to, že v Praze mají o naše odchovance zájem, bereme jako úspěch,“ dodal Jiří Lesák. „Moc dobře víme, že takové Dukle nemůžeme konkurovat.“ Přesto se Opavští z první ligy probojovali do zářijového finále mistrovství republiky družstev.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze