Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká štafeta se třásla o postup. Nizozemci však při reparátu neuspěli

Štafetový kolík. Ten, který vyrazili Nizozemcům Ukrajinci, způsobil, že svůj závod opakovali. | foto: Profimedia.cz

16 2014
Curych (Od našeho zpravodaje) - Odpoledne napjatě čekali, zda jejich čas z prvního rozběhu bude stačit na postup do finále. Když zjistili, že jsou skutečně osmou postupující štafetou, rozzářili se a začali se poplácávat. Přesto se čtvrtkařské kvarteto Tesař, Němeček, Desenský, Šorm muselo o tři hodiny později třást, zda o finálovou účast na evropském šampionátu v Curychu nepřijdou.

Ve 20 hodin totiž už podruhé nastoupili k rozběhu Nizozemci - s cílem překonat český čas!

Jak k této kuriózní situaci došlo?

Půl hodiny po skončení oficiálního sobotního programu se na novinářské tribuně v Curychu objevil žlutý list hlavičkového papíru s oficiálním vyjádřením organizátorů šampionátu: Jury uznala protest Nizozemců a umožnila jejich štafetě absolvovat rozběh znovu, v samostatném doplňkovém běhu ve 20 hodin.

Nizozemci předtím podali protest, že jim ukrajinský běžec při předávce po prvním úseku prvního rozběhu vyrazil kolík. A jury je vyslyšela. S tím, že pokud zaběhnou při svém druhém pokusu lepší výkon, než bylo 3:04,07 českého kvarteta, nahradí Čechy ve finálové sestavě.

O půl osmé se tak na stadion Letzigrund začaly trousit zpět i skupinky nizozemských fanoušků, v tradiční oranžové výstroji, s trubkami a národními vlajkami. Zatímco pořadatelé už uklízeli tribunu a metaři zametali plochu stadionu, kvarteto Blauwhof, Agard, Martis a Bonevacia znovu vyběhlo.

Česká čtveřice to vše sledovala na hotelu v televizi. Nizozemci se vydali ze všech sil, po doběhnutí svých úseků se hroutili na dráhu, přesto jejich čas nebyl dost dobrý. 3:05,93 ukázala časomíra. České finále bylo stvrzeno.

Braunschweig se neopakoval

Čtvrtkařské kvarteto tak naštěstí nemuselo už podruhé v sezoně zažívat sladko-hořké pocity. Události z Curychu totiž oživily vzpomínky na červnové mistrovství Evropy družstev v Braunschweigu. Tehdy v rozhodující štafetě potřebovali Češi porazit Švédy o dvě místa, aby se národní tým zachránil v superlize, což se jim na dráze opravdu podařilo. Jenže jejich radost po chvíli zmizela, neboť za údajnou špatnou poslední předávku mezi Desenským a Tesařem byla štafeta diskvalifikována. Český tým se tak rázem ocitl na sestupovém místě.

Vedení české výpravy žádalo o vysvětlení a televizní záběry potvrdily, že Tesař skutečně stál před předávkovým územím. Ale vrchní rozhodčí nakonec uznala, že šlo o chybu arbitrů. Řadili totiž českého atleta až za tureckého, přitom podle průběhu závodu měli stát naopak.

Švédové se však proti zrušení diskvalifikace odvolali a jury jejich námitky uznala. Švédové totiž postavili protest na tom, že šlo o faktické porušení pravidel a pochybení rozhodčích odmítli. Tesař skutečně byl mimo předávací území a jury tehdy protest uznala.

Curyšský příběh měl naštěstí úplně jinou tečku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze