Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tribuny bouří a Synek zabírá. Jak český favorit postoupil do finále ME

Ondřej Synek na ilustrační fotografii. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

27 2017
Vesloval kolem zaplněných tribun, chvílemi přestával a mával aplaudujícím divákům. Český skifař Ondřej Synek zrovna na račickém kanálu postoupil do finále evropského šampionátu a volným tempem vyjížděl povedené představení. Dvoumetrový obr semifinálovou jízdu ovládl zcela suverénně.

Slunce pálilo do vodní hladiny, kterou pomalu lámala vesla závodníků.

Čtyřnásobný mistr světa se skifem s českou vlajkou na přídi zaplul do čtvrté dráhy.

Po levici Srb Marko Marjanovič po pravé ruce Němec Tim Ole Naske.

Vše je připraveno ke startu, semifinále mužského skifu začíná.

Synek vyráží svižně, nejrychlejší start ovšem předvádí Marjanovič. Tempo domácí hvězdy akceptuje Naske.

Na metě pět set metrů Srb vede, Čech neztrácí mnoho - 13 setin je zanedbatelný rozdíl. Radar navíc ukazuje, že podle aktuální rychlosti to nejlépe vesluje právě Synkovi.

Ten se vzápětí, zhruba po 700 metrech, hladce dostává do čela a hlasatel v Labe Aréně už hlásí: „Synek první o čtvrt lodičky.“

Za pár desítek sekund narůstá rozdíl na půl lodičky, o chvíli později už je to skif celý.

„Jel jsem, jak jsem chtěl. Kontroloval jsem to,“ vypráví později majitel tří olympijských medailí. Synek svou konkurenci drtí, když projíždí kolem značky 1,5 kilometru, má k dobru na nejbližšího pronásledovatele už necelé tři sekundy.

Když zabere běloruský Standa

Zatímco na špici je jasno, za českým závodníkem zuří boj o další postupová místa. Srba totiž stíhá Němec a také Bělorus Stanislav Ščarbačenja.

Hlavně ten nasadí neúprosný veslařský diktát a tlačí se na druhou příčku. Přidají i jeho konkurenti. Když Synek přijíždí před početně obsazené tribuny, najednou přichází o značnou porci svého náskoku.

„Musím zrychlit,“ proběhne mu hlavou.

Po závodě při rozhovoru s novináři pobaveně povídá: „Standa z Běloruska do toho začal šlapat a já jsem nechtěl pustit první místo.“

Jak řekl, tak učinil.

Za mohutného povzbuzování uhájí semifinálové vítězství. Čas? 6:54,08. Druhý „Standa“ za ním zaostává takřka o 1,5 sekundy. Třetí končí Němec Naske, Srb Marjanovič vytuhnul.

Synek si užívá triumf, zvedá ruku na pozdrav a děkuje fanouškům za podporu. Vyveslovává se.

A dobře ví, že ten nejdůležitější račický závod přijde až v neděli. Generálku zvládl na výbornou.Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze