Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skifař Synek před MS: Drysdale mi teď dal na zadek, to mě požene

Ondřej Synek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

23 2014
Domácí veslaři o něm říkají, že je strojovna, a on se tomu nebrání. „Doufám, že se mašinka nezadře,“ usmíval se skifař Ondřej Synek před odletem do Amsterdamu, kde jej čeká obhajoba loňského světového zlata.

O tom letošním by se podle všeho mělo rozhodnout v bitvě mezi ním a Novozélanďanem Mahem Drysdalem, olympijským vítězem. „Ale nejdřív se musím do finále dostat,“ dodal nejlepší český veslař posledního desetiletí.

O amsterdamském umělém kanálu Bosbaan se říká, že kvůli bočnímu větru podmínky nebývají úplně fér, důležité je přesazování do výhodnější páté a šesté dráhy. Mění to nějak vaši taktiku?
Určitě. Většinou se rozjížďkou a následným čtvrtfinále snažím proplout tak, abych se úplně nezmrtvil, na postup stačí dojet druhý nebo třetí. Teď to však bude chtít všechny jízdy vyhrávat, nepodcenit to. Třeba ve čtvrtfinále foukat nebude, ale v semifinále už jo a přesazování do výhodnějších drah se bude týkat předchozích vítězů. Takže žádnou jízdu nesmím vypustit.

S kanálem ale máte dobré zkušenosti, vyhrál jste tam závod Světového poháru a čtyřikrát tradiční regatu Holland Beker...
Ano, kromě jedničky jsem tam vyhrál ve všech drahách. Umí tam fouknout, ale také být krásně. A tu regatu mám rád – je jednou z mála, kde jsou odměny, vítěz tady dostává 3 000 eur (zhruba 80 tisíc korun). Ale veslaři už jsou zvyklí, že sport nedělají pro peníze, jen pro čest a slávu (úsměv).

Vaším největším soupeřem by měl být Mahe Drysdale. Honí se vám to už hlavou?
Ani ne, ale píšeme si, už trénuje v Amsterdamu. V říjnu spolu pojedeme na osmě v Bostonu a pak ještě ve Philadelphii. Taky spolu chceme příští rok závodit na dvojskifu nebo na dvojce bez kormidelníka.

Fotogalerie

Co na to řekne mezinárodní federace FISA?
Snad to umožní, může to být zajímavé. V roce 2010 takhle závodili Nor Tufte se Slovincem Čopem, v jednom závodě Světového poháru byli pátí. Chceme to zkusit taky.

Jenže teď z vás jsou soupeři a Drysdale už vás poté, co si dal loni pauzu, dvakrát porazil. Zaskočilo vás to?
Myslel jsem, že mu návrat bude trvat déle. Jenže on se do toho obul. Sice loni nezávodil, ale musel trénovat, protože se zúčastnil Ironmana a jel i pár závodů.

Co by na něj mohlo platit?
Snažím se na to přijít už dlouho, jenže on jede pořád stejně a je mu jedno, jestli má ztrátu půl lodě, nebo dvě. Pak se do toho opře a všechny ve finiši převálcuje. Letos mi dal dvakrát na zadek, to mě požene.

Na SP v Lucernu jste se přitom dlouho držel před ním...
Ale předtím ve Francii to bylo ještě lepší, předjel mě až na poslední stovce. V Lucernu mě převálcoval už po kilometru, pak jsem ho stahoval, ale pozdě. Teď se ho chci držet zuby nehty a pak se uvidí.

Za rok se bude rozhodovat o pořadateli MS v roce 2019 a hlásí se i Račice. Kdyby to klaplo, mohlo by vás to ještě motivovat?
Ale já neřekl, že po Riu končím! Jen to, že se uvidí. Je mi jedenatřicet, ale Drysdalemu pětatřicet, skifaři jsou dlouhověcí. Račice by mě lákaly.Najdete na iDNES.czmobilní verze