Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zklamání. Nejlepší střelba za tři je moc, říkal šéftrenér biatlonistů

NESPOKOJENÝ. S výsledky prvního závodu šéftrenér Ondřej Rybář spokojený nebyl. „Ale tragédii bych z toho nedělal, je to první závod,“ řekl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

2 2015
Věděl, že šlo o první individuální závod, a proto říkal: „Nedělal bych z výsledků tragédii.“ Jenže zároveň šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář nezastíral, že z výsledků vytrvalostního závodu mužů v Östersundu nadšený není. „Jsou pro mě zklamáním.“

Nejlepší z Čechů byl 28. Jaroslav Soukup. On ani nikdo z jeho kolegů nedokázali střílet s lepším výsledkem než tři chyby na střelnici. A rovněž běžeckými časy neoslnili. „Je to první závod. Uvidíme, co bude v sezoně dál,“ řekl Rybář.

Trvá to, než se závodníci v sezoně dostanou do tempa?
Ještě jsem s nimi neměl možnost mluvit. Vůbec nevím, co se tam přihodilo. Samozřejmě zklamání z výsledku je, nepovedlo se nám to na střelnici, nejlepší střelba u našich závodníků za tři je strašně moc. S dvojkou by se dalo závodit do patnáctky, což by znamenalo o kus lepší výsledek. Ale kdyby neexistuje.

Ovlivnilo výkony Čechů počasí? Na začátku závodu, kdy vyjížděla většina z nich, sněžilo.
Nasadili jsme závodníky do první skupiny, trochu jsme nečekali, že začne padat taková krupice. Začalo chumelit, první kolo mohlo být určitě pomalejší. Závodníkům v půli a na konci se ta trať určitě jemně zrychlila. Ale je otázkou, jak moc. To chce hodnotit s odstupem, ne zbrkle.

V CÍLI. Jaroslav Soukup ve vytrvalostním závodu v Östersundu.
ZAMYŠLENÝ. Michal Šlesingr před vytrvalostním závodem v Östersundu.
NA TRATI. Michal Šlesingr ve vytrvalostním závodu v Östersundu.

Co tedy bylo špatně?
Věcí bylo víc, byla to proměnlivost větru. V ležce bych neřekl, že by byl výrazný rozdíl, závodníci byli připravení z nástřelu, trochu to může ovlivnit stojku. Bylo vidět, že střelby se ke konci zlepšovaly. Tak to prostě je. Startovali jsme v první půlce, takhle jsme to nasadili. Říkali jsme si, že to nebudou takové nervy, naši závodníci nebudou sledovat, jak ostatní soupeři střílí. Výsledkově to je určitě závod, který se nám nepovedl. Budeme hledat věci, které bychom mohli vylepšit, nějaké se určitě najdou. Ale nedovolím si říct, jestli na tom byli závodníci běžecky tak špatně, nebo to bylo trochu ovlivněné podmínkami, které jsem zmiňoval.

Běžecky však třeba Moravec dosahoval v minulé sezoně mnohem lepších časů - zato teď byl až 42. nejrychlejší...
Trochu jsem prošel startovní čísla, vepředu těch nízkých moc nebylo. Třeba Jakov Fak, který startoval se čtyřkou, jel běžecky podobně jako naši kluci. Přitom když ho vezmu z minulé sezony i z toho, jak ho teď člověk pozoroval, tak patřil mezi nejrychlejší běžce. Takže si nemyslím, že by to byl nějaký průšvih. Další závody ukážou, máme jich ještě spoustu před sebou.

NA STŘELNICI. Michal Krčmář ve vytrvalostním závodu v Östersundu.
DNESKA TO NEJEDE. Ondřej Moravec ve vytrvalostním závodu v Östersundu.

Měl jste nějaké signály, že by to u Čechů nemuselo být běžecky ono?
Neměl jsem ještě možnost mluvit se servisem ani s kluky. Tomáš Krupčík říkal, že se mu lyže výrazně zpomalily. Je to i o výběru lyží, teď nemluvím vůbec o máze. Podmínky byly takové zvláštní, ne vždy se povede vybrat správný pár. Nevím, jestli zrovna Ondra ho měl. To jsou z mé strany spekulace. Nechtěl bych, aby to vypadalo, že se na něco vymlouváme. Musíme hledat, kde mohl problém být a poučit se. Já spíš jen doufám, že šlo o tyto potenciální problémy, než že by to byla věc výkonnosti a mělo to pokračovat.

Hledají se Češi počátkem sezony i ve střelbě?
Určitě to není střelecky stoprocentní. Ale Ondra Moravec v tréninku, kde včera foukalo výrazně víc, nechyboval. Závod je závod. Psychika a intenzita jsou jiné. Závodník se potřebuje rozzávodit. Nedělal bych z toho tragédii. Závodníci typu Ondry Moravce nebo Michala Šlesingra tady začínali s daleko horšími umístěními a pak to bylo v sezoně o něčem jiném. Je to první závod, máme za sebou povedené smíšené štafety. Ty závody jsou odlišné, individuál je specifický. Bylo vidět, jak se někteří závodníci hlídají na střelnici. Kluci dostali jasný pokyn rány nepodcenit a spíš si to pohlídat, protože vítr byl proměnlivý. Je otázkou, jestli by bylo lepší, kdyby to bylo rychle. Musíme se učit z těch dobrých věcí.

Fotogalerie

Hrál roli i tlak před úvodním individuálním startem?
První závod je vždycky asi nejvíc nervózní. Když se povede, tak ty další závody jsou o něco jednodušší. Když se nepovede, tak u dobrých závodníků může tlak narůstat. Jak říkám, nemyslím si, že bychom si z toho měli sednout na zadek. Už byly i horší závody a pak se to vyvíjelo dobře. Sportovci přes léto odmakali, co mohli. Nemyslím si, že by na tom byli špatně. Někdy to sedne víc, někdy méně. Může tam být i útlum po těžké přípravě. Je to první závod, navíc individuální, který je i specifický psychickou zátěží na střelbu. Na druhou stranu tlak na nás je po loňské i předloňské sezoně určitě větší. Je to vidět na ohlasech fanoušků, sleduje nás víc lidí, média, partneři. Ale já to říkal už dřív, že je lepší, když zájem je, než kdyby nebyl. Pro nás jsou to věci, které běží dál a nemyslím si, že by to mělo takové kvalitní závodníky na delší dobu ovlivnit. První závod je něčím jiný, tlak tam samozřejmě je, i když se ho snažíme eliminovat.

Vsadil byste si před startem na to, že vyhraje Björndalen?
Ohromně mu to přeju, ale kdyby někdo řekl, koho budu tipovat, což tak často nedělám, tak musím říct, že na výhru bych ho netipl. Ale na to, že bude do pátého místa, to ano.Najdete na iDNES.czmobilní verze