Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Týmová radost je něco extra, radoval se úspěšný finišman Moravec

ČESKÁ SLÁVA. Ondřej Moravec dorazil do cíle a mohl si vychutnat zlatý triumf ve smíšené štafetě. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

5 2015
Kontiolahti (Od našeho zpravodaje) - Přebral štafetu druhou za Běloruskem, předstihl Ljadova a odolal i náporu Francouzů i Norů. Ondřej Moravec přidal ke třem olympijským medailím ze Soči také titul mistra světa. Dokončil zlaté dílo české biatlonové smíšené štafety.

Dá se dnešní koncovka srovnat s tou na olympiádě?
Dá. Bylo to tady asi ještě o něco lepší. Jet do cíle první a druhý, to je prostě rozdíl. Přestože to byla loni olympiáda, která je jen jednou za čtyři roky, tak skončit dnes první… pro mě je asi v tuhle chvíli víc, že budu mít to zlato, že mi ho v pátek večer pověsí na krk. Tahle emoce byla asi ještě silnější.

Fotogalerie

V cíli jste tedy prožíval velkou euforii?
To jsou pocity, které se v normálním individuálním závodě prostě nezažiji. Jak je ta radost ve více lidech, je to něco extra příjemného. Když si ji můžete vychutnat s celým týmem, je to tím lepší. Nejen závodníci, ale i zbytek týmu nám všem gratuloval, objímali jsme se, bylo to prostě super.

Přesto, poslední kolo bylo ještě při výjezdu ze stojky nerozhodnuté. Vnímal jste, jak na vás křičí, že máte Fourcada za zády?
Pro mě byl hlavní ten sjezd. Strašně mi to jelo a jak byl ten sníh hluboký, říkal jsem si: Hlavně teď nelehnout. Věřil jsem, že potom už to udržím, protože jsem se cítil dobře. První kopec jsem se snažil jet naplno a po něm jsem si říkal, že bych už o vítězství neměl přijít. Závěrečný kopec jsem ani nemusel jet na sto procent.

Kdy vám tedy na trati opravdu došlo: My opravdu budeme mistry světa?
Když jsem vyjel nejtěžší kopec, tak jsem se snažil uvědomit si to, ale ta bolest a závodní napětí byly pořád tak silné, že mi to ještě nedocházelo. Až když jsem se ocitl v cílové rovince a bral si vlajku, pochopil jsem. A zažíval jsem neskutečný pocit. Netuhnul jsem, už jsem se nemusel bát. Finiš byl super.

Kdo vám podal vlajku?
Byla v okolí asi jediná, od jednoho z fanoušků, a jsem rád, že byla takhle velká. Jinou možnost jsem neměl a zaplaťpánbůh, že tam alespoň nějaká byla.

Bude nyní pro vás zlato znamenat také uvolnění do dalších závodů?
V Novém Městě na svěťáku se mě na to po druhém místě ve štafetě také ptali a já jsem potom už nic nezajel. Ne, tak to tady doufám nebude. Můžu být určitě klidný, že na tom nejsem špatně. Další závody přijdou. Určitě nepůjdu na start nějak extra nervozní, v tom mi dnešní zlato pomůže, že mohu být víc v klidu. Vím, že odsud nepojedu s prázdnou. Doufám, že to pro mě teď bude jednodušší.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze