Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dygrýn průkopníkem. Poděbrady mění za Mongolsko, chce mezi světovou elitu

Ondřej Dygrýn (vlevo) z týmu Humpolec během pražského turnaje 3x3 World Tour | foto: ČBF / Jan Mudra

31 2017
V českém basketbalu je můžeme považovat za průkopníky. Jako první volí netradiční cestu v zájmu splnění svého hlavního cíle - kvalifikovat se na turnaj World Tour v basketbalu 3x3. Ondřej Dygrýn jako vedoucí týmu ukázal směr Mongolsko, odsud by se rád dostal ještě o kousek dál. Do Japonska.

Po celém světě se v letošním létě hraje jen sedm turnajů kategorie World Tour. Osmým je celosvětové finále. Jedním ze sedmi turnajů je i ten v Praze na Václavském náměstí (5. a 6. srpna). A samozřejmě také pražský turnaj je v hledáčku týmu Streesportline.eu, ale nyní mají ještě jeden cíl - Utsunomiya Masters v Japonsku.

Kvalifikovat se na takový turnaj není jednoduché. Ondřej Dygrýn však chce se svým týmem využít každou příležitost. „Byly vypsané challengery, na které jsme bodově nedosáhli. Běžně je na ně zvána jen osmička nejlepších týmů na světě. Obeslal jsem všechny pořadatele a žádal o divokou kartu. Ozvali se nám z Mongolska,“ vysvětluje, jak vznikl nápad na bláznivý trip.

Fotogalerie

Proč bláznivý? Po odehrání turnaje totiž český tým zůstane ještě čtyři dny v Mongolsku, které zasvětí tréninku, a pak se vydá rovnou do dánského Odense.

Sem čtveřice českých basketbalistů získala divokou kartu jako loňský vítěz. Dva nejlepší týmy z Dánska čeká účast na World Tour v Praze.

Právě kvalifikace alespoň na jeden ze světových turnajů je hlavním cílem, který by chtěl Dygrýn v následujících dnech splnit.

„Určitě chceme přivézt aspoň jednu World Tour. Myslím, že tam šance je. Konfrontaci známe a párkrát už jsme špičku dokázali také porazit. V Mongolsku to bude trochu těžší, tam je deset špičkových týmů. V Dánsku čtyři,“ přemítá nad šancemi.

Zároveň ale dodává, že k postupu z Mongolska by teoreticky mohlo stačit i čtvrté místo: „Do Mongolska jsou přihlášení i Lublaň a Novi Sad, kteří už jsou na World Tour kvalifikovaní. Pokud by obsadili jedno z postupových míst, tak kvalifikace padá automaticky na dalšího v pořadí.“

Podmínek v basketbalově exotické zemi se nebojí: „Bude to pro nás první takový výlet. Na druhou stranu všichni ostatní jezdí do takových destinací a zvládají to.“

Basketbal 3x3 je pro všechny čtyři basketbalisty koníčkem, a tak si na živobytí musejí vydělávat v civilním zaměstnání. Ani to jim ale nezkřížilo plány na dlouhý výlet za trojkovou basketbalovou disciplínou.

„Filip Zbránek má po sezoně v Opavě. Já jsem na volné noze a budu pracovat přes internet. Stejně je na tom Roman Zachrla. Jediný, kdo si musel vzít v práci dovolenou, je Honza Kratochvíl,“ vypočítává Dygrýn.

Čeští reprezentanti 3x3 Roman Zachrla, Pavel Bosák, Ondřej Dygrýn a Jan...

Čeští reprezentanti 3x3 Roman Zachrla, Pavel Bosák, Ondřej Dygrýn a Jan Kratochvíl (zleva). A mezi nimi stojí uprostřed vedoucí týmu Michal Kruk.

Boji o World Tour podřídili vše. Nebudou tak na dalším turnaji české Chance 3x3 Tour usilovat o druhé letošní vítězství. Premiéru letošního ročníku v Ostravě totiž jednoznačně ovládli. O víkendu v Poděbradech navíc českou Tour doplní Royal Cup pro reprezentační výběry zapojené do projektu FIBA Fast Track, který má za cíl připravit hráče pro olympijské hry.

„Řešili jsme to. Tím, že jsme dostali divokou kartu na tento termín, museli jsme se rozhodnout. S Michalem Krukem jsme si řekli, že teď je ta pravá šance proniknout do špičky. Jinak bychom museli bojovat přes satelity, ze kterých se teprve postupuje na challenger,“ vysvětluje Dygrýn, proč dostalo Mongolsko přednost před Českou republikou.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze