Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cíle do sezony jsou velké, říká Cink. Čeká ho i obhajoba světového bronzu

Ondřej Cink během Světového poháru v Novém Městě (archivní snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

5 2016
Loni vystoupil ze stínu Jaroslava Kulhavého, když na světovém šampionátu v Andoře vybojoval bronzovou medaili. Před olympijskou sezónou změnil trenéra a tím i přípravu. Zatím se s ní Ondřej Cink trochu pere, ale vše by mělo gradovat na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě a o měsíc později v Riu. „Ale na Nové Město cílím ještě trochu víc,“ říká pětadvacetiletý biker.

Po loňské úspěšné sezoně máte letos na co navazovat...
Určitě. Beru ji jako velice úspěšnou, podařil se mi nejlepší výsledek v kariéře. Zároveň jsem změnil trenéra, absolvoval jsem úplně jinou zimní přípravu, než jsem byl zvyklý. Teď se pomalu rozjíždím do sezony. Zatím nemám takovou formu, na jakou jsem byl zvyklý, tak jsem trochu nervózní, že nemám žádné velké výsledky. Ale to všechno by mělo přijít později, cíle do sezony jsou velké.

Fotogalerie

Trenér Christoph Weiss se k vám připojil už v půlce loňské sezony. Jaké změny jste v zimní přípravě udělali?
Dřív jsem trénoval hodně vytrvalost, jezdil jsem dlouhé tréninky na silničním kole. Teď se to obrátilo, dělám kratší tréninky, do větších intenzit. To je asi ta největší změna.

Pozorujete na sobě už teď, že je to ta správná cesta?
Podle mě je to pro cross country lepší trénink. Závodíme nějakou hodinu a půl a proto i ten kratší trénink tohle simuluje.

Před odjezdem na Kypr, kde byly první přípravné závody, jste onemocněl...
... a tam jsem se vyléčil, protože bylo teplo. Byl jsem vlastně skoro půl měsíce bez jakéhokoliv kvalitního tréninku, i proto jsem jel první závody jen tréninkově a výsledky nebyly takové. Ale dobře jsem potrénoval a zazávodil si.

Ve finálovém závodě Sunshine Cupu na Kypru jste už byl třetí, to byl příslib, ne?
Ano, cítil jsem se dobře, bylo to celkem super. Sice ne ještě stoprocentní, ale určitě lepší než po příjezdu na Kypr.

To bylo začátkem března, co jste měl na programu potom?
Absolvoval jsem těžké soustředění ve Španělsku. A v neděli jsem jel první švýcarský pohár, který jsem nedokončil, protože jsem neměl žádnou sílu. Necítil jsem se úplně ideálně, ale věřím, že to byl následek toho těžkého tréninku ze Španělska. Příští víkend mě čeká v Německu Bundesliga, tak doufám, že to bude lepší a pomalu se rozjedu směrem k prvnímu Světovému poháru.

04.dubna 2016 v 07:37, příspěvek archivován: 04.dubna 2016 v 16:11

Yesterday I don't finish the race! Body was empty! Next week next chance! See you in Bad... https://t.co/n7pfKRyq2P

Ten se jede v australském Cairns 24. dubna. Kdy na druhou stranu zeměkoule odlétáte?
Až na poslední chvíli, pět dní před závodem.

Nebudete pak mít problém s aklimatizací?
Doufám, že ne. Máme docela dobrou cestu, nejprve letíme do Singapuru, kde máme hotel na letišti. Prospíme se, máme tam i posilovnu, kde se můžeme prostrečovat, protočit nohy na nějakém rotopedu. Další let už pak máme rovnou do Cairns. Nikdy jsem neměl problém s aklimatizací ani s časovým posunem, tak doufám, že i teď to pro mě bude v pohodě.

S jakým výsledkem budete na úvod spokojený?
Takový první cíl je elitní desítka.

V červenci vás čeká první vrchol sezony – obhajoba bronzu na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě, jehož jste jednou z tváří.
Přiznám se, že na Nové Město cílím ještě o trochu víc než na olympiádu, světový šampionát je pro mě hodně důležitý. Před ním absolvuju tréninkový vysokohorský kemp v Rakousku, kde budu asi měsíc.

Až tak se na domácí mistrovství světa těšíte?
Vždycky se tam těším, je tam jedinečná atmosféra, těším se i na ten závod. Mistrovství světa bude o něčem jiném než Světový pohár, i ta atmosféra bude ještě o něco lepší, hrozně se těším.

O měsíc a pár týdnů později už přijdou na řadu olympijské hry. Při loňském testu jste v Riu obsadil deváté místo. Jak se vám líbí brazilská trať?
Není úplně špatná, líbí se mi, je taková rychlá. Když má člověk formu, dokáže zajet dobrý výsledek na jakékoliv trati. Nechci se vymlouvat, že by mi neseděla, je to pro všechny stejné.

Na co se do Ria nejvíc těšíte?
Zatím jsem byl jen na jedné olympiádě – té v roce 2012 v Londýně, kde jsem ale nemohl bydlet v olympijské vesnici, protože to bylo daleko od závodiště. Takže nejvíc se asi těším na vesnici, na tu atmosféru v ní.

Je něco, co vám naopak na Brazílii nebo na samotné trati vadí? Co třeba vysoké teploty?
Horko mám rád, to je pro mě spíš výhoda, takže doufám, že bude vedro. Trať je skvěle postavená, není to sice nic přírodního, je celá umělá, ale líbí se mi.

Do sezony vstupujete s vědomím, že spolu s Jaroslavem Kulhavým máte jistou nominaci na olympijské hry. Je to uklidňující?
Je to výhoda v tom, že se nemusím soustředit na nominační závody. Můžu být v klidu a jet jen závody, které chci.

Do Ria se chce kvalifikovat i bývalý mistr světa v cyklokrosu Mathieu Van der Poel. Jaké má podle vás šance?
Výkonnost na to má, ale horší to bude mít s pozicí na startu. Nemá žádné UCI body, takže bude na svěťácích stát úplně vzadu. Pak je to hodně o štěstí na startu, jestli se dostane dopředu před nájezdem na okruh nebo ne. Ale výkonnostně na to určitě má, potvrdil to na Kypru, kde vyhrál jeden ze závodů. Když se dostane dopředu, může bojovat o velmi slušný výsledek.Najdete na iDNES.czmobilní verze