Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ona nemá ruku, zíraly na ni soupeřky. Paralympijská vítězka přijela na Evropu

polská stolní tenistka Natalia Partyková | foto: Filip Grim

10 2010
Když vás pozdraví, netradičně vám podá levou ruku, má i lehké problémy při podání. Narodila se totiž bez pravého předloktí. Přesto se polská stolní tenistka Natalia Partyková dostala do první stovky světového žebříčku, jen třicet míst za nejlepší Češku. "Už to je obrovský úspěch," tvrdí.

V Ostravě bude příští týden bojovat o evropský titul. "Připravovala jsem se stejně intenzivně jako všichni ostatní, cítím formu," hlásí 21letá hráčka před startem mistrovství Evropy.

O medaile bojuje na dvou frontách. Coby paralympijská hráčka debutovala v Sydney, dvakrát ovládla hry handicapovaných, k tomu jak v Aténách, tak v Pekingu získala stříbro v deblu.

K tomu se u stolu pere zdravými stolními tenistkami.

Soupeřky na ni dřív užasle zíraly. "Nejdřív byly všechny překvapené, ale už si zvykly," povídala. "Nejsložitější pro mě je zvládnout nadhození míčku při servisu, během hry ale na handicap vůbec nemyslím."

Vrchol její dosavadní kariéry přišel před dvěma lety v Číně, kdy se dokázala probojovat na olympiádu. "Start na ní byl jako sen. Skvělá zkušenost," říkala tehdy.

Spolu s jihoafrickou plavkyní Natalií du Toitovou se staly jedinými handicapovanými sportovkyněmi v historii, kterým se podařilo startovat v konkurenci zdravých sportovců.

Ve čtyřhře tehdy pomohla ke dvěma z pěti výher, kterých Polky dosáhly. Jenže Partyková má i individuální plány. "V Londýně se chci probojovat do dvouhry," tvrdila. "A snad budu vzorem pro další se stejným osudem."

Za svoje výsledky dostala kříž řádu Polonia Restituta, v žebříčcích je nejvýše postavenou rodilou Polkou. Ale má pořád chuť růst.

"Chci se stát jednou z nejlepších hráček světa," naplánovala si. "Vím, že to bude těžké, ale budu hodně trénovat."

Na paralympiádě bývá pod obrovským psychickým tlakem, protože se od ní očekává jistý zisk medaile. To v Ostravě si bude stolní tenis mnohem víc užívat.

"Budu se samozřejmě snažit hrát dobře a potrápit soupeřky," vzkázala jim. "Úroveň je pochopitelně vyšší, ale to neznamená, že po medaili netoužím. Třeba v soutěži družstev je velmi reálná."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze