Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympionik Bank prohrál s osmdesátiletou paní. Ovšem na golfu

Go! Bývalý travní lyžař a současně jeden z nejlepších světových slalomářů Ondřej Bank se na golfu dokáže bavit. | foto: Martin Kabát

27 2010
Hráči jako on vnášejí do golfu přirozenost a nenucenost. Lyžařský reprezentant Ondřej Bank si chodí hru užít a nemusí to ani říkat, nebo dokonce opakovat. V jeho podání je golf skutečnou zábavou. "To je taky jediná věc, proč se mu věnuju," potvrdil pro golf.idnes.cz.

Když jako malý blbnul doma na zahradě s minigolfovou holí, měl to na velké hřiště ještě daleko. I když teď se ukazuje, že to byla vlastně jen logická předehra: "Od začátku mě to hodně zajímalo, golf mi přišel přitažlivý. Je to zajímavá hra."

Snad proto, že ho samotného napadlo zkusit si první odpal, nebo to třeba má v povaze, nedělá devětadvacetiletý slalomář z golfu vědu. A tedy ani z etikety, kterou její horoucí strážci v České republice straší zájemce o tento sport víc než ceny v golf shopech. "Nemám problém chovat se slušně," pokrčí rameny Bank.

Začínal s lyžováním na trávě a získal k ní vřelý vztah. "Mám rád hřiště, kde je hodně přírody. Aspoň jednou za rok zajedu rád na Ypsilonku, líbí se mi Poděbrady," dodal další informaci do mozaiky svého golfového charakteru.

Když dal náš magazín Ondřejovi vybrat, které hřiště by čtenářům rád představil, vybral si Kořenec. Hřiště charakterizované lesem a vodou a kam to má z domova hodinu jízdy. Jak vyzrát na tuto osmnáctku, poradí v následujícím dnešním textu.

Ondřej Bank na golfu, hřiště Kořenec.

Jestli by si ale hráči neměli z něčeho brát příklad, je to tréninková morálka českého olympionika. "Nechodím moc na driving range, spíš obejdu hřiště třeba s dvěma míčky," přiznal se potutelně.

Jenže ono je to tak trochu tím, že toho musí dát hodně svému hlavnímu sportu. "Proto v Česku na golf nemám moc času. Spíš když vyjedu ven a je tam hřiště, chci ho vyzkoušet. Někdy máme hole s sebou. Brácha je ještě větší maniak, ten mě vždycky vyhecuje, abych je vzal," připomněl šéfa úspěšné tréninkové skupiny.

Ondřej Bank dokáže ve zkratce, a přece poutavě, vylíčit golfové zážitky: "V Jižní Africe jsem absolutně neměl čas, ale na hřiště jsem tam zaběhl. Hra byla o ničem, hrál jsem s paní, které bylo 85 let, a dost si mě povodila."

Pryč s předsudky

S holemi za 15 tisíc hraje už šest let a z tváří kampaně "Hraj golf, změň život" je jeho pojetí golfu případným zájemcům o tento sport rozhodně nejblíž.

"Já jsem z města, kde se golf moc nehraje. Lidi většinou ani nechápou, proč ho hraju, mají předsudky, že je to pro bohaté. Mně je jedno, za jakých důvodů ho kdo hraje. Pro mě je to jeden z nekrásnějších sportů co znám a když člověk chce, může ho hrát, aniž by utrácel horentní sumy," dohotovil svůj náhled Ondřej.Najdete na iDNES.czmobilní verze