Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympionici lovili mamuty. Jak na to? ptali se začátečníci specialistů

Oštěpařka Barbora Špotáková při exhibiční soutěži v hodu kopím | foto: ČTK

21 2012
Možná by trpěli hladem, možná by dokonce museli vzít nohy na ramena a rychle prchat. Čeští olympionici nastoupili k exhibici, kde středověkým kopím lovili mamuta, kterého představoval terč na balíku slámy. Jenže snad jedině z Londýna stříbrný kajakář Vavřinec Hradilek by byl úspěšným lovcem - předčil všechny oštěpařské specialisty a soutěž vyhrál.

Do sektoru lovců se vedle Hradilka dostavila oštěpařka Barbora Špotáková, její oštěpařský kolega Vítězslav Veselý, skifařka Mirka Knapková a další zlatý z Londýna David Svoboda.

"Budu rád, když kopí zapíchnu," strachoval se moderní pětibojař při rozcvičování. "Ale vy se trefíte, ne?" mrkal na oštěpařské specialisty. "To nikdy nevíš," krčil rameny Veselý a chystal se na svůj zahajovací pokus v soutěži. "Tak já se podívám, jak se to dělá," pozoroval kajakář.

Veselého pokus trefil otep, ovšem mimo výseč. "Pojď, Dejve!" hecoval pak Svobodu. Ten vzal jako jediný kopí do levé ruky a... Minul. "Příště to zkusím pravou."

Když přišla do sektoru Knapková, uchopila zbraň, otočila se na svoje soupeře. "Ježiši," lekla se Špotáková a kryla se, aby ji nezasáhla. "Jak se to dělá?" ptala se skifařka. Daleko přehodila.

Jako poslední nastoupila ke svému pokusu dvojnásobná olympijská vítězka v oštěpu. "Asi jste nastavili odhod moc daleko," dumala nad tím, proč se zatím nikdo nedokázal trefit. A i její hod byl za nula bodů. "Vždyť víte, že mi to vždycky lítá doleva," omlouvala svoji minelu.

Stříbrný olympionik Vavřinec Hradilek ovládl exhibiční soutěž v hodu kopím.
Oštěpařka Barbora Špotáková skončila v exhibiční soutěži v hodu kopím na třetím

Na druhé kolo posunuli odhodovou čáru blíž, aby se šance lovců zvýšily. Na rozběžiště přišel Veselý a Špotáková se smíchem žalovala: "Přešláááp!" A zase pokus mimo. "No Víťo, ty snad nejsi náš," divila se špatné mušce svého oštěpařského kolegy.

Pak přišla řada na Hradilka, chlapíka od vody, co má ruce jako lopaty. "Chceš roztleskat diváky?" ptali se ho. "NE!" odmítal. Diváci přesto spustili skandovaný aplaus a hrot kopí označkoval na terči číslo 2. A Vávra jde rázem do vedení, hlásil moderátor.

Svoboda zapíchl kopí těsně před otep, Knapková znovu přehodila. "Tobě měli dát terč nahoru," utahovali si z ní. Špotáková očistila hrot od hlíny, ale ani ona nezasáhla.

V třetí sérii se čára znovu posunovala, jenže úspěšný nebyl už nikdo a slavil Hradilek. Prvním gratulantem loveckému šampionovi byla Špotáková. "To víš, dopoledne jsem potrénoval," vysvětloval jí. "Je vidět, že se neztratím a že ve mně něco z toho pravěku zůstalo."

Druhé místo obsadil po rozstřelu mistr Evropy Veselý, třetí byla Špotáková, která nakonec trefila nejvíc ze všech, stylovým hodem propíchla sedmičku. "No proto!" ulevila si. Pak oběhla celý "stadion" v oslavném kolečku, plácala si s diváky.

Senzační vítěz dostal obří dort, ze kterého trčelo čokoládové kopí. "Tyjo," zalekl se Hradilek sladké porce. Špotáková s Veselým pak zapíchli prst do krému a začali mlsat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze