Olympijský vítěz Zaremba obvinil trenéra

Ota Zaremba | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

16 2006
Praha - "Emile, já tě zlikviduju. Až po tobě někdo půjde, tak víš, že to jsem já." To nedávno řekl do telefonu legendární vzpěrač Ota Zaremba svému bývalému trenérovi Emilu Brzoskovi. Ten dnes šéfuje Českému svazu vzpírání. Zaremba, vítěz olympijských her 1980 v Moskvě a nejlepší sportovec ČSSR téhož roku, po letech vyhlásil válku muži, který mu prý zničil zdraví.

Československý doping

Přehled článků ZDE

 

 

 

 

 

 


"Cítím k němu absolutní nenávist. Absolutní," zdůrazňuje Zaremba. "Úplně otevřeně nám říkal: ‚Kdo nebude brát, co mu dávám, musí z reprezentace okamžitě pryč.‘ Vzpěrači museli dopovat všichni!"

K tomu, že svým svěřencům podával doping, se pro MF DNES Brzoska přiznal. "Dodávalo to vzpírání dravost," řekl. Za zničené Zarembovo zdraví však vinu necítí. "Neměl to z dopingu, ale z námahy při vzpírání," tvrdí.

Zaremba má dnes nemocná kolena, játra i ledviny a pobírá částečný invalidní důchod. Podobně dopadlo ostatních devět vzpěračů, kteří reprezentovali ČSSR na moskevské olympiádě. Odborníci se Zarembovým zdravotním problémům nediví.

"Přesně takhle umějí zničit zdraví silné dávky anabolických steroidů," potvrdil šéf antidopingové komise Jaroslav Nekola. I ve světle dokumentů, které zveřejnila MF DNES, Zaremba přemýšlí o tom, že podnikne právní kroky, aby dostal Brzosku a tehdejší funkcionáře "za mříže" a získal za zničené zdraví odškodnění.

NDR: "jedy" pod dohledem tajné policie

Praha - Desetileté holčičky, budoucí krasobruslařky, dostávaly anabolické steroidy v jídle. Pětice vzpěračů si musela nechat odoperovat narostlá prsa, plavkyním rašily vousy. Trojnásobná olympijská vítězka v plavání Rica Reinischová se po dopingové kůře léta marně snažila počít dítě. Naopak gymnastky řízeně otěhotněly a potratily, aby jejich těla snesla větší zátěž a byla pružnější. Tak vypadal státní doping v tehdejší Německé demokratické republice.

"Dopovalo se zřejmě také na Západě. Jenže nikde tak systematicky jako ve východním Německu, kde byl doping masivní a řídily ho oficiální instituce," uvedl už před devíti lety tehdejší předseda Německého plaveckého svazu Rüdiger Tretow.

Státem řízený doping bujel v NDR od 70. let. Vynášel medaile: z olympiád jich v letech 1972–1989 bylo 384.

Do programu bylo zapojeno na deset tisíc sportovců. Ročně spolykali dva miliony tablet. Plavcům navíc třeba pumpovali do střev vodu. Sportovci dostávali elektrické šoky na aktivaci svalových partií. "Při nesprávné aplikaci může dojít k zástavě srdce," varoval aspoň šéf východoněmeckého sportovního lékařství Manfred Höppner.

Na doping dohlížela tajná policie Stasi. "Bez ní by medaile a doping nebyly. Díky Stasi fungoval systém bez odporu, s příkazy, které byly dodržovány jako v armádě. Oběti, ať už na zdraví či politické, byly umlčeny," uvedl pro internetové stránky tagesschau. de sportovní historik Giselher Spitze.

Pravda vyšla najevo po pádu komunismu a sjednocení Německa. Tvůrci dopingového systému byli v roce 2000 odsouzeni k podmíněným trestům, třeba šéf plavců Lothar Kipke dostal pokutu osm tisíc eur. Vláda rozdělila dva miliony eur mezi tři stovky sportovců, kteří brali doping nevědomky a přihlásili se o odškodnění.

Loni zažalovalo 160 sportovců o finanční náhradu farmaceutickou firmu Jenapharm, jež doping pro stát vyráběla. Někteří mají problémy s početím, páteří, srdcem...

Plavci Georgu Seversovi rozežrala anabolika játra. Státní plán 1425, tedy řízený doping, ho stál život.

BARBORA ŽEHANOVÁ

Lékař Jan Hnízdil, který se dopingem dlouhodobě zabývá, je ale skeptický. "Je krajně obtížné po tak dlouhé době prokázat, že za problémy může právě dopování, a ne extrémní fyzická zátěž. Musí dokázat, že mu trenér nutil velmi vysoké dávky. Anabolika v malém množství totiž zdraví vzpěračů naopak prospívají," upozornil. 

Je také možné, že kvůli nově zveřejněným dokumentům o státem organizovaném dopingu ze 70. a 80. let padnou trestní oznámení. "Na případu pracujeme," potvrdil policejní komisař Ilja Pravda.

Podle Pravdy, který se případem zabývá na Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, však policisté stále čekají, až jim česká antidopingová komise pošle klíčové dokumenty.

"Pokud v nich odhalíme konkrétní provinění, nevylučuji, že padnou i po desítkách let trestní oznámení na funkcionáře, trenéry nebo lékaře, kteří se na šíření dopingu za minulého režimu podíleli," řekl policista.

Kauza československého dopingu by tak začala nabývat rozměrů skandálu v bývalé NDR. Tam začalo vyšetřování státem organizovaného dopingu už brzy po pádu berlínské zdi a někteří funkcionáři východoněmeckého sportu byli potrestáni. Postižení sportovci dostali odškodnění.

Mají strach o svou minulost

Hlavní "architekt" státem řízeného dopingu, předseda Československého svazu tělesné výchovy Antonín Himl, je dávno po smrti.

Himlův kolega, někdejší místopředseda ČSTV Rudolf Dušek, mlčí. "Po telefonu se k tomu nebudu vyjadřovat," odbyl otázky MF DNES. Pracuje v jedné pražské realitní kanceláři.

Žaloby sportovců může navíc zastavit strach. "Ze svých kolegů jsem jediný, který se přizná, že dopoval. Ostatní vzpěrači se za to stydí, nebo se bojí, že jim odhalení zkazí jednu z mála radostí, které jim dnes zbyly: slavnou minulost," říká Ota Zaremba.

Českoslovenští olympionici podezřelí z dopingu byli už na začátku 90. let vyzváni, aby přišli na lékařskou prohlídku. Nepřišel ani jediný.

MF DNES připravila zvláštní přilohu ČESKOSLOVENSKÝ DOPING.

Chci, aby skončili za mřížemi

P r a h a - Zlatý olympionik Ota Zaremba, vzpěračský šampion z dob ČSSR, se rozhodl vytáhnout do boje proti svému bývalému trenérovi Emilu Brzoskovi. Ten byl ve své době dopováním svěřenců pověstný. Doping dlouho zapíral, pod tíhou nových důkazů MF DNES se však před dvěma dny přiznal.

Zaremba sice Brzoskovi vděčí za své největší úspěchy (včetně nejcennější medaile z olympijských her v Moskvě 1980), tvrdí však, že mu nutil doping, který Zarembovi zničil zdraví. "Nedávno jsem se rozhodl. Chci Brzosku zničit. Nechápu, jak tenhle člověk může dnes šéfovat českému vzpěračství," řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Jakým způsobem vám trenér podával doping?
Jednou na soustředění v Tatrách si nás zavolal a řekl: Kdo nebude brát, co mu připravím, ten musí v reprezentaci okamžitě skončit. To se samozřejmě nechtělo nikomu. Zvednul se jen Dalibor Řehák a ještě ten den ho poslali domů.

Jak vysoké dávky vám Brzoska dával?
Někdy přišel do šatny a řekl: Tohohle teď budeš brát třikrát víc a tohohle čtyřikrát víc. Zdá se mi, že to dělal dost chaoticky a dávky byly veliké.

Věděli jste o tom, co přesně jíte a jaká to má zdravotní rizika?
Přesné následky jsme neznali, dost jsme tehdy riskovali. Ale kdybychom nebrali, co nám trenér dával, museli bychom opustit národní tým. A téhle vysněné mety jsme se nedokázali vzdát.

S vrcholovým sportem jste musel skončit kvůli zdravotním problémům. Jak jste na tom teď?
Mám zničená kolena, játra i ledviny. Každý den musím brát silné dávky prášků, abych neměl bolesti a mohl normálně spát. Tyhle prášky mi ale dále ničí zdraví.

Může za to opravdu doping, a ne jenom extrémní fyzická zátěž z mládí?
Určitě je za tím doping. Všech devět vzpěračů, se kterými jsem reprezentoval Československo na olympiádě v Moskvě, skončilo také v invalidním důchodu. Jeden z nich, Dušan Drška, je už po smrti.

Co konkrétně myslíte tím, že svého bývalého trenéra "zlikvidujete"?
Chci to samozřejmě udělat právní cestou. K Brzoskovi cítím absolutní nenávist. Chtěl bych, aby on i další zodpovědní lidé ze vzpěračského svazu skončili za mřížemi.

Jak chcete jejich vinu dokázat?
To je problém. Ze svých kolegů jsem jediný, který se přizná, že dopoval. Ostatní vzpěrači se za to stydí, nebo se bojí, že jim odhalení zkazí jednu z mála radostí, které jim dnes zbyly: slavnou minulost. Bohužel se není možné s nikým spojit, tak jak to udělali sportovci v bývalé NDR. Navíc dnes nemám peníze a právníci jsou drazí.

Proslýchá se, že máte existenční problémy. Jak by vám případné vysouzené peníze pomohly?
No ježíšmarjá... Samozřejmě hodně, beru dnes invalidní důchod 5 820 korun měsíčně a jsem nezaměstnaný. Kvůli zničenému zdraví je pro mě problém sehnat jakoukoli práci.

Jak dnes žijete?
Bydlím u svých dvaaosmdesátiletých rodičů u Havířova a kvůli nedostatku peněz musím žít částečně z jejich důchodů. Je to trapné. Za minulého režimu nám slibovali, že úspěšní olympionici budou brát doživotní rentu. Na to jsem tenkrát dost spoléhal. Ale dodnes jsem nic nedostal.

Jako zlatý olympionik jste se stal sportovní legendou. Zaplatil jste za to ale krutou daň: zdraví zničené anabolickými steroidy. Šel byste do toho po všem, co jste zažil, znovu?
(zamyslí se) Zničené zdraví je jedna věc, ale ten pocit, že jste nejlepší na světě, se nedá popsat. Šel bych do toho znovu. Jen ten doping měl tenkrát nebýt. Taková ale tenkrát byla doba.

ONDŘEJ ŠŤASTNÝ

Autor:

Nejčtenější

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají...

Kvitová ve Fed Cupu dohání legendy: Mám svá léta, ale na konec nemyslím

Petra Kvitová (vpravo) a Barbora Krejčíková (uprostřed) objímají Kateřinu...

VIDEO Pokud se říká, že každý titul je jiný, pro ni to platí dokonale. Petra Kvitová oslavila šestý...

KOMENTÁŘ: Proč český lid tak štvou hokejové dresy

Český hokejista Radovan Pavlík slaví svůj gól do prázdné ruské klece na turnaji...

VIDEO Po tom zápase se dal český tým tepat téměř za vše. Za bídnou obranu, za individuální chyby, kterým...

Kde skončí Plekanec? Máme zájem, potvrdily Třinec i Kladno. Kometa mlží

Tomáš Plekanec při svém 1000. utkání v NHL.

Začíná se odkrývat tajemství ohledně budoucího angažmá Tomáše Plekance. Známý hokejový útočník před...

Státní a hokejový symbol? Dvě různé věci, obhajuje dresy šéfka agentury

David Rittich pózuje v novém reprezentačním dresu.

VIDEO Národní tým se na Karjala Cupu představil poprvé v nových dresech, od červnového odhalení...

Další z rubriky

Teď jsem nahecovaný na husu, vtipkoval bijec Kincl po výhře

Patrik Kincl po zápase uznal, že Karlos Vémola byl lepší.

To byly zase řežby! Podobně jako všechny ostatní galavečery organizace X Fight Nights (XFN)...

Stolní tenisté Ostravy hostí Bolla a další hvězdy Düsseldorfu

Stolní tenista Timo Boll během evropského turnaje Top 16 v Montreux

Obhájce triumfu v Lize mistrů ve stolním tenise se dnes představí v Ostravě. Český mistr TTC...

Čtvrtá partie zápasu o mistra světa skončila remízou po 34 tazích

Norský šachista Magnus Carlsen v zápase o titul mistra světa.

I po čtvrté partii o šachový trůn mezi norským obhájcem titulu mistra světa Magnusem Carlsenem a...

Najdete na iDNES.cz