Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doufám, že soupeři budou koukat. Londýnský šampion Svoboda se vrací

1 2015
Mám natrénováno, jsem zdravý a těším se. S takovou vstoupí do mistrovství světa v Berlíně moderní pětibojař David Svoboda. Po dvou letech plných zdravotních problémů se totiž opět cítí v dobré formě. "Jsem v největší závodní pohodě od olympiády," říká třicetiletý šampion z Londýna 2012, kterého dnes čeká kvalifikace a v pátek je na programu finále.

Na vrcholném podniku se v individuálním závodě představíte poprvé od Londýna - tušíte, co můžete předvést?
Netuším. Ale doufám, že se mi podaří prodat formu, do které jsem se dostal. Jsem v největší závodní pohodě od olympiády.

Na mistrovství světa jste se objevil už loni, s Janem Kufem jste skončili čtvrtí ve štafetě dvojic. Na individuální závod to ještě nebylo?
Nebylo, ještě jsem nebyl úplně fit. Honza pak získal mezi jednotlivci bronz, fandil jsem mu, ale bylo mi smutno. Říkal jsem si, jestli se do takového závodu ještě někdy vůbec dostanu.

Ten okamžik teď nastane...
Však jsem taky natěšený. Může za to i ta dlouhá odmlka, byla sice nepříjemná, ale vlastně mi pomohla. Před pár lety jsem byl pětibojem přesycený, teď je opačná situace. A navíc - co když to bude moje poslední mistrovství světa? Jednu hořkou zkušenost se zraněním už přece mám, nikdy nevíte, co se může stát. O to víc chci teď uspět.

Před měsícem a půl jste v Berlíně vyhrál mezinárodní mistrovství Německa, což bylo vaše první vítězství od triumfu v Londýně. Zaregistrovali to světoví soupeři?
Někteří ano, možná i většina, ale těžko tomu přikládají nějakou váhu. Proto si myslím, že když odzávodím dobře, tak to bude překvapení - a já překvapit chci. Pár všímavějších lidí mě nepodceňuje a berou mě, i když si už odvykli vídat mě na předních místech. Doufám, že všichni, tedy i ti, kteří už na mě zapomněli nebo kteří mě třeba neznají, protože jsou mladí, budou koukat.

S čím byste tedy byl spokojený?
S umístěním v první desítce.

Je to reálné?
Myslím, že ano, protože se opravdu cítím dobře. Samozřejmě nemůžu nic slíbit, z toho už jsem vyrostl. Ale moje víra je podložená nějakou výkonností, zdravím a dobrou vnitřní pohodou. Tak proč si nevěřit? Tudíž v tu první desítku doufám, bylo by to super. První desítka, to je elita, extratřída.

Zkušeností máte dost, je to vaše deváté mistrovství světa. Hrají zkušenosti roli?
Ano i ne. Když je pětibojař krapet starší, tak to ještě neznamená, že si nutně musí počínat zkušeně. Nicméně právě zkušenosti jsou jedna z mých výhod, kterých bych měl využít. Myslím, že na to mám.

Dalo se od zmíněného vítězství v Berlíně ještě popracovat na zlepšení výkonnosti?
Určitě, a hodně. Kus práce jsme udělali, myslím, že jsem se posunul ještě výš. Zapracoval jsem na chybičkách, které tam byly.

Může mít mezinárodní mistr Německa chybičky?
Ty mají všichni pětibojaři, pořád je co napravovat.

Na šampionátu už půjde o kvalifikaci do olympijského Ria, je to tak?
Ano, tohle je první šance vybojovat si přímý postup, ve hře jsou tři místa. Nemusí to ale být medailisté, jde o redukované pořadí, protože přímý postup bude i z kontinentálních šampionátů. Ty se zatím uskutečnily jen v Asii a Austrálii, bude se to dopočítávat zpětně. Takže je třeba zazávodit co nejlíp, důležitá teď bude i první patnáctka. A taky ještě bude možnost zajistit si Rio ze světového žebříčku. Když budu podávat svoje standardní výkony, olympiáda by mi neměla uniknout.  Najdete na iDNES.czmobilní verze