Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský vítěz na dráze zhubnul. Na Tour teď poráží i silniční specialisty

Bradley Wiggins (vpravo) na Tour de France 2009 | foto: Profimedia.cz

20 2009
Je asi největším překvapením letošní Tour. Bradley Wiggins. Dráhový specialista a majitel tří zlatých olympijských medailí, drží krok s profesionály na silnici. Ba co víc - dokonce je poráží. Svou vynikající formu ukázal v neděli, kdy v přetěžké alpské etapě dojel pátý a celkově poskočil už na třetí místo. Za velikány Contadora a Armstronga. "Fantazie. Nevím, co k tomu říct," smál se Wiggins.

Tour de France jede potřetí. V roce 2006 skončil 123., o rok později závod po odstoupení stáje Cofidis nedokončil.

Šest dní před koncem letošního závodu mu patří průběžně třetí místo, jen minutu a 46 sekund za lídrem Contadorem.

Co stojí za tak výrazným posunem dráhového specialisty? Především výborná kondice. Té devětadvacetiletý Wiggins nejvíce přičítá svůj úspěch.

bradley wiggins

(Velká Británie)

Věk: 29

Úspěchy:
OH: 3x olympijský vítěz na dráze (2004 +2008 - ind. stíhačka (4 km), 2008 - týmová stíhačka), + 1 stříbro a 2 bronzy

MS: 6x mistr světa na dráze

Tour de France: 2006 - 123., 2007 - nedokončil, 2008 - průběžně 3.

"Během posledních devíti měsíců jsem shodil sedm kilo na současných 71. A to bez nějaké drastické diety," řekl Wiggins. To proto, aby mohl více konkurovat soupeřům v horách.

To ostatně potvrdil v neděli. V těžké 15. etapě s dojezdem na vrcholu lyžařského střediska Verbier se přidal k Lanci Armstrongovi a tři kilometry před cílem se společně vydali stíhat Contadora.

A zatímco sedminásobný vítěz závodu po chvíli odpadl, Wiggins si dojel pro páté místo.

"Nevím, co říci. Udělal jsem, co jsem měl a fungovalo to," řekl Wiggins v cíli pekelného stoupání. "Jsem ve vynikající kondici, jsem na tom výborně mentálně."

Přesto zůstává dál pevně na zemi. "Jdu den po dni, etapu po etapě. Nikdy nepřemýšlím výrazně dopředu," vysvětlil.

"Naučil se ovládat své tělo. Vždyť tohle nikdy předtím nedokázal," řekl Jonathan Vaughters, Wigginsův manažer ze stáje Garmin-Slipstream.

Za jeho zlepšením stojí také fakt, že od svého dvojitého zlatého úspěchu na cyklistickém oválu v Pekingu na dráhu nevlezl a trénuje pouze na silnici.

Bradley Wiggins s jednou ze svých zlatých olympijských medailí z pegingského oválu

Přesto rodák z belgického Gentu, jehož otec Gary byl rovněž profesionálním cyklistou, asi nedělá momentálně radost všem Britům. Ti by Wigginse za tři roky nejraději viděli opět na dráze a na domácí půdě v Londýně sledovali jeho další olympijský triumf.

"Sám nevím, co bude. Všechno záleží na tomto týdnu. Ale díky těmto zážitkům si uvědomuji, co bych chtěl příští čtyři roky dělat. Jet Tour de France je sen."

Wiggins je přesvědčen, že může průběžné třetí místo udržet.

"Před Tour jsem říkal, že bych chtěl skončit v patnáctce, možná i v desítce. A někteří lidé se mi smáli. Nyní myslím, že do pětky můžu být."

VIDEO: WIGGINS SI V ATÉNÁCH 2004 JEDE PRO SVÉ PRVNÍ OLYMPIJSKÉ ZLATONejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze