Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijský šampion Cancellara je na prodej. Zaplaťte tři miliony eur

Fabian Cancellara

4 2010
Chcete koupit Fabiana Cancellaru, olympijského šampiona a trojnásobného mistra světa v cyklistické časovce? Jestliže máte přebytečné tři miliony eur, může být váš. Takový "inzerát" zveřejnil nyní Bjärne Riis, šéf stáje Saxo Bank.

Jaká to změna! Jistě, 29letý Švýcar se už dříve netajil úmyslem odejít po pěti letech jinam, věc však měla háček: u stáje Saxo Bank má smlouvu do konce roku 2011.

Jak koupit cyklistu?

Profesionální cyklisté uzavírají se stájemi smlouvy na celé sezony, zpravidla na 1 až 2 roky (ale např. Kreuziger a Nibali měli u Liquigasu tříletou smlouvu). Po jejich vypršení jsou cyklisté volní a mohou "zdarma" odejít. Jestliže je však chce jiná stáj ze smlouvy vykoupit před tímto termínem, musí zaplatit odstupné. To může činit 5 i více milionů eur.

Dánský deník BT se před dvěma týdny Riise ptal: "Může si vykoupit svobodu?" Riis tehdy razantně odvětil: "Ne, nemůže! Musí dodržet kontrakt." Jenomže pak si zřejmě dánský boss spočetl, že nějaký ten milion potřebuje jako sůl. Vždyť své nové akvizici Albertu Contadorovi musí vyplatit 9 milionů eur za dvě sezony – a kde je má vzít?

Ušetří sice za platy Andyho a Fränka Schleckových, odcházejících do nové lucemburské stáje, ale to je pořád málo... O. K. Nelze jinak, prodá Cancellaru.

Pro menší Pro Tour týmy s rozpočtem 6 až 8 milionů eur je Švýcar nekoupitelný. Ale zájemci jsou, a údajně hned tři: nová stáj bratří Schleckových, dále ruská Kaťuša a ve Švýcarsku sídlící tým BMC.

Obdobně vykoupil už loni bohatý tým Sky z platné smlouvy u stáje Garmin britského cyklistu Wigginse, čtvrtého na Tour 2009, za nějž tehdy zaplatil 1,33 milionu eur.

"Pokud by někdo vykupoval ze smlouvy Contadora, musel by za něj dát možná i pětkrát tolik co za Cancellaru. Naopak Roman Kreuziger by stál do 2milionů," soudí znalec profipelotonu Jiří Ženíšek, bývalý šéf kontinentálního týmu ZVVZ.

Fabian Cancellara se po prologu oblékl do žlutého trikotu

Pro porovnání: za 75 milionů korun (tedy dnešní 3 miliony eur) přestupoval ve fotbale před 10 lety Marek Jankulovski z Baníku Ostrava do Neapole. V současnosti by za takovou částku mohl odejít do ciziny například sparťan Kladrubský.

"Cyklistická unie UCI stanovuje, jak se určí cena závodníka. Tým za něj nesmí požadovat víc, než do něj sám vložil," tvrdí Vladimír Vávra, manažer kontinentální stáje PSK Whirlpool Author. Ženíšek však namítá: "To nařízení se snadno obejde. Přesnou částku totiž nikdo nikdy nevyčíslí."

Cancellara momentálně šlape na silnicích Vuelty, ovšem souběžně jede i druhý, soukromý závod – o vlastní budoucnost. Údajně se chystá sejít s Riisem a přesvědčit ho, aby slevil...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze