Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijský oheň pro Sydney již vzplál

9 2000
S y d n e y - V řecké Olympii byl v úterý slavnostně zažehnut olympijský oheň. Pochodeň, která poputuje do Sydney, vzplane ve středu a oheň z Olympie se pak vydá na nejdelší štafetu v historii, která skončí až v den zahájení olympijských her, 15. září. Ceremoniál v ruinách antického města, které bylo kdysi zasvěceno bohu Diovi a v němž vznikla v roce 776 před Kristem tradice olympijských her, obstaralo dvacet hereček, oblečených do bílých říz, a osm jejich mužských kolegů.
Rituál zapálení plamene začal v chrámu bohyně Héry a skončil na stadiónu, kde se konaly první olympijské hry. Starověkou tradici ukončil až římský císař Theodosius v roce 394.

"Apollón zažehl slunečními paprsky tuto požehnanou pochodeň," zakončila slavnostní ceremoniál Thaleia Prokopiouová, která představovala hlavní kněžku. K zapálení pochodně použila slunečních paprsků odražených zrcadlem zavěšeným na olivovníku,
rostoucím uprostřed starořeckých ruin.

Olympijská pochodeň bude zapálena ve středu a deset dní bude cestovat po řeckých městech. V sobotu 20. května bude v Aténách slavnostně předána do rukou pořadatelů her v Sydney.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze