Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijský festival mládeže se blíží. Doktor: Jde o zkušenost

Matyáš Bělohradský | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

9 2017
Krasobruslař Matyáš Bělohradský a běžec na lyžích Ondřej Černý jsou členy jedenačtyřicetičlenné výpravy sportovců ve věku 15 až 18 let, která bude reprezentovat Česko v sedmi různých zimních sportech na nadcházejícím Evropském olympijském festivalu mládeže, který proběhne od 12. do 18. února v tureckém Erzurumu.

Ve výpravě kromě obou sportovních nadějí Karlovarského kraje nechybí řada medailistů z posledních Olympiád dětí a mládeže, v nichž soutěží krajské reprezentace, nebo několik účastníků Olympijských her mládeže v Lillehammeru 2016.

„V této věkové kategorii však nejde tolik o výsledky, jako o zkušenost, kterou si mladí sportovci přivezou. Někteří z nich budou vůbec poprvé závodit v takové konkurenci. A prvně se zúčastní multisportovní soutěže, kde se setkají se svými vrstevníky z jiných sportů nejen v rámci českého týmu, ale i mezinárodně. Věřím, že pro ně díky zážitku z olympijské akce sport zůstane celoživotní láskou,“ řekl Martin Doktor, šéf české mise a sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Z posledního zimního olympijského festivalu, který proběhl v Rakousku a Lichtenštejnsku, přivezli Češi dvě medaile díky hokejistům a smíšenému družstvu skokanů na lyžích. Tentokrát jsou v týmu zastoupeni biatlonisté, běžci na lyžích, alpští lyžaři, skokané na lyžích a snowboardisté. Na ledě se představí závodníci v short tracku. A trojnásobný medailista z krasobruslařského mistrovství Evropy Tomáš Verner doprovodí jako trenér mladého krasobruslaře Matyáše Bělohradského, vítěze Olympiády dětí a mládeže 2016.

41 českých sportovců ve věku 15 až 18 let míří na zimní festival mládeže do Turecka

Biatlonisté mají v osmičlenném týmu medailisty z Olympiády dětí a mládeže, mezi nimi například Mikuláše Karlíka nebo Vítězslava Horniga, který startoval i na Olympijských hrách mládeže 2016 v Norsku, stejně jako Petra Suchá. Domácí špičku ve své věkové kategorii reprezentují i závodníci v dalších zimních sportech.

Třeba snowboardista Matyáš Kulich loni získal bronz na neoficiálním mistrovství světa žáků Trofeo Topolino ve snowboardcrossu. Běžci na lyžích, kteří o uplynulém víkendu závodili na domácím šampionátu, se v Turecku poprvé utkají s výraznou mezinárodní konkurencí. Podobné měření sil čeká prvně i rychlobruslaře na krátké dráze. S evropskou elitou této věkové kategorie se premiérově střetnou i alpští lyžaři, do jejichž týmu pro Evropský olympijský festival mládeže patří například Nikola Bubáková, vítězka ODM 2014.

„Uspět nebo překvapit může každý ze závodníků. Přesnou představu o konkurenci navíc budeme mít až na místě,“ dodává Martin Doktor.

V Turecku se na vrcholné akci pro dorostenecké sportovce, které se v zimní verzi koná v dvouletých cyklech z iniciativy evropských olympijských výborů od roku 1993, sejde více než 1300 členů evropských reprezentací.

„Podle posledních zpráv z místa konání jsou sportoviště už nyní skvěle připravena. Před pěti lety se v Erzurumu konala i zimní univerziáda. Turci velmi dbají na to, aby vše bylo dobře nachystáno, a to včetně zajištění bezpečnosti,“ uvedl Petr Graclík, generální sekretář ČOV.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze