Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijskou medailistku Záhrobskou povede slovenský trenér

Šárka Záhrobská | foto: AP

6 2010
Zvedl telefon a v něm se ozvalo: Dobrý den, tady Šárka Záhrobská. Nechtěl byste mě trénovat? Přípravu české lyžařské jedničky bude řídit Slovák Pavel Šťastný. Na spolupráci s bronzovou olympijskou medailistkou z Vancouveru se domluvil na čtyři roky do příštích her v Soči.

"Bylo milé překvapení, že mě Šárka oslovila," říkal Šťastný. "Motivací bylo i to, abych po dlouhých letech mimo republiku odevzdal svoje zkušenosti."

Slovensky hovořící rodák z Prahy, který coby trenér československé reprezentace dovedl Olgu Charvátovou k bronzu ve sjezdu na zimních olympijských hrách v Sarajevu 1984, se domů vrací po dvaceti letech. Od roku 1990 působil jako trenér v USA a Kanadě.

A medailové ambice s olympijským leskem má i se Záhrobskou. "To je pro trenéra i špičkového závodníka vždycky ten nejvyšší cíl," předvídal 63letý kouč završení spolupráce.

Pavel Šťastný

Pavel Šťastný

vystudoval FTVŠ Univerzity Komenského v Bratislavě, získal titul PaeDr.

bývalý trenér československé reprezentace, Olgu Charvátovou dovedl k olympijskému bronzu

v roce 1990 odešel do zámoří: 17 let pracoval na soukromém lyžařském gymnáziu ve Vermontu, tři roky vedl reprezentační B tým Kanady

K tomu by majitelka kompletní sady cenných kovů z mistrovství světa měla, podle prognóz trenéra, zaútočit na celkové vítězství ve slalomu Světového poháru. Měla by se zlepšit i v obřím slalomu, kde jsou metou pravidelná umístění do dvacítky.

A medaile z mistrovství světa v Ga-Pa?

"Je složité něco slíbit," uznal Šťastný. "Ale Šárka je závodnice velkých závodů jako Miller, Vonnová, Tomba, Stenmark. Takových osobností, které se dokázaly připravit na velké akce, mnoho není. A ona mezi ně patří!"

Česká jednička a jedna z nejlepších slalomářek světa se loni rozešla s otcem Petrem, jenž ji trénoval od mládí.

Od té doby ji vedl její kondiční trenér Antonín Strach. "Bude v týmu dál pracovat," naznačil Šťastný. "Pana Záhrobského osobně neznám, ale vážím si ho jako trenéra, který dokázal vychovat takového závodníka."

"Když jsme začali hledat trenéra-specialistu, přišel nám právě Pavel nejlepší," komentovala Záhrobská. "Potřebuju člověka, se kterým si sednu, protože spolu trávíme mnoho hodin. Ne jako Rakušani, kteří přijdou na kopec a pak si jdou po svých."

V týmu vedle Stracha zůstává servisman Miloš Machytka, fyzioterapeutka Dita Schönfeldová a lékař Pavel Kolář. K sestavě přibude ještě jedna fyzioterapeutka, aby měla Záhrobská péči při každém závodu.

"Náš trénink bude víc diskuse než přikazování, tak to funguje ve všech týmech," popisoval Šťastný. "Trenér nemůže přijít a rozkazovat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze