Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nebojte se dárcovství, vyzývá olympijská vítězka Samková

Eva Samková a Tomáš Vorel na startu kampaně "Na dřeň" | foto: IKEM

16 2014
Copak teď dělá Eva Samková? Olympijská šampionka ve snowboardingu se zotavuje po zlomenině kotníku, kterou utrpěla v březnu ve Švýcarsku, zároveň ale neváhá podpořit dobrou věc. Coby patronka se zapojila do projektu "Na dřeň", který chce ve spolupráci s pražským IKEM získat nové dobrovolné dárce kostní dřeně nebo krve.

Jak vás napadlo zapojit se do zmíněného projektu?
Oslovili mě studenti z týmu, který tento projekt pořádá. Rovnou jsem kývla, ráda pomůžu. Začala jsem shánět kontakty na další kamarády sportovce, kteří by také chtěli pomoci a mohli by kampaň podpořit i mediálně.

Takže máte možnost zlákat k projektu i někoho z kolegů sportovců?
Doufám. Několik jsem jich už oslovila a někteří mi řekli, že už v registru dárců dávno jsou. Příjemně mě tím překvapili. Rozjíždíme projekty i ke snowboardingu, mohli bychom to spojit.

Oslovujete i sportovce mimo snowboarding?
Tam nás zase tolik není. Takže říkám i lidem, které potkávám po závodech nebo po různých mediálních akcích, kde jsou i známější sportovci. Byli docela ochotní.

Máte vy více než padesát kilo, což je jedna z podmínek pro vstup do registru?
To mám bohatě. Možná to nevypadá, ale je to tak.

Start kampaně
Start kampaně
Start kampaně

Start kampaně "Na dřeň"

Překvapilo vás na dárcovství kostní dřeně nebo krve něco speciálního? Spousta lidí se toho totiž bojí.
Slyšela jsem o tom. Potom jsem si zjišťovala informace a překvapilo mě, že to tak špatné není. Samozřejmě člověka potom může něco chvilku bolet. Ale když něco bolí týden, tak je to mnohem lepší, než když nemocný trpí třeba deset let. Takže není problém chvíli vydržet. Já jsem nemohla darovat krev, protože jsem jako malá prodělala nějakou nemoc, která mi to neumožňuje. Proto jsem toto považovala za alternativu.

Máte nebo jste měla ve svém okolí někoho nemocného, komu by případná kostní dřeň mohla pomoci?
Spolužák ze školy nebo přítel mojí kamarádky onemocněli leukémií. Nejsou to sice úplně blízké osoby, ale stýkám se s nimi, tudíž jsem chtěla pomoci už tenkrát.

Jak to momentálně vypadá s vaším zraněním?
Dobře, už můžu chodit a začínám pomalu rehabilitovat. Asi za dva týdny by mi ortézu měli sundat a mohla bych začít chodit úplně.

Kdy už nohu budete moci zatěžovat v tréninku?
S tréninkem začínám už teď, ale zatím jen na horní část těla. Myslím, že tak od půlky května začnu postupně trénovat kompletně. Ze začátku jen bosa, na nestabilních plochách, a časem víc. Uvidíme, jak bude kotník reagovat, ale předpokládám, že na konci května už by to mohlo být dobré.







Najdete na iDNES.cz



mobilní verze