Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijská časovka je v mlze

23 2000
P r a h a - Kdo bude reprezentovat v jednom ze silně prestižních závodů na olympijských hrách v Sydney, v cyklistické časovce, se zdá být zahaleno v mlze nejasností. Alespoň tedy pro některé trenéry. "Navrhovali jsme, aby to byl vítěz časovky na mistrovství republiky," říká Otakar Fiala, trenér nově vytvořeného profesionálního týmu PSK Unit Expert. "Na svazu ale nesouhlasili, do Sydney prý pojede Padrnos."
Trenéra Fialu ostatně udivuje, že pro tento závod nebyla stanovena nominační kritéria.
"Nebyla a nebudou, takže je ode mně nechtějte," sportovní ředitel svazu Svatopluk Buchta je rezolutní. "V potaz vezmeme výkony za celou sezonu." Buchta popírá, že o nominaci Pavla Padrnose, profesionála ze stáje Saeco, je rozhodnuto už napřed. "Kdyby byla olympiáda za čtrnáct dní, tak to bude Hruška, teď jezdí výborně." Jan Hruška, letos nováček ve španělské stáji Vitalicio Seguros, byl v nedávném etapovém závodě Tirreno - Adriatico v časovce druhý, pouze o devět vteřin pomalejší než proslulý Španěl Olano.
"Časovku pojede jeden ze dvou nebo tří jezdců," prohlašuje Buchta poněkud tajemně.
Na otázku, kteří to jsou, odvětil lakonicky: "To neřeknu." V úvahu zřejmě připadají Padrnos, Hruška nebo též Sosenka, jenž se z italského angažmá vrátil domů jako posila profesionální stáje PSK Unit Expert.
"A může to být třeba i Regec," žertuje Buchta. Regec po ukončení kariéry je novým trenérem reprezentace.
Předsednictvo svazu nominuje jediného časovkáře, víc jich za stát olympijský reglement nepřipouští, koncem července. Podle Buchty by bylo poněkud zmatečné stanovit, že rozhodne časovka na mistrovství republiky, která se jede 22. června.
"Proč ne časovka na Tour nebo na Giro? Vždyť musíme posuzovat i mezinárodní konkurenci a rychlostní průměry. Navíc nemůžeme nutit profesionály, aby se zúčastnili mistrovství republiky." Přestup Ondřeje Sosenky do domácí stáje třetí divize Unit Expert je překvapivý.
"Nabídku z první divize jsem nedostal," přiznává. "V Itálii jsem se pohyboval tři čtyři roky, a musím uznat, že doma nacházím větší péči a lepší zabezpečení, budu mít i víc času se připravit," řekl Sosenka, uvažující jako časovkář o Sydney a jako dráhař o mistrovství světa v Manchesteru.
Nominovaný časovkář, ať už to bude kdokoli, musí podle olympijského reglementu startovat i v silničním závodě jednotlivců, kde český tým mají doplnit další tři jezdci, mezi něž se počítá i se Svoradou.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze