Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějov nechce být nehorázně drzý. A tak jezdí pro tituly do Prahy

Prostějovské volejbalistky s pohárem pro mistra extraligy. Sedmý titul v řadě získaly po finálovém vítězství v hale pražského Olympu. | foto: ČTK

23 2015
Palubovku v pražské volejbalové hale v Přípotoční ulici už zalily hektolitry šampaňského. Těch titulů, které tady slavili hráči a hráčky Rudé hvězdy i nástupnického Olympu, je nepočítaně. Oslavy tady pokračují i v posledních sezonách, ale už jsou jiné. Pro tituly si do Prahy pravidelně jezdí volejbalistky Prostějova.

Ten scénář se ve středu opakoval už počtvrté za sebou. Prostějov v prvních dvou zápasech série dvakrát doma porazil Olymp a pro třetí vítězství si dojel do Prahy. Pár desítek fanoušků z Moravy slavilo s hráčkami, pražské publikum uznale zatleskalo a brzy se rozuteklo.

Věční rivalové

Trenéři Mitáč a Čada spolu soupeří už čtvrt století. "Pro mě to je 25 let stejné, jen dřív vedle mě seděl mladý šedivák, a teď starý," usmíval se Mitáč na svého šedovlasého kolegu. "A zase mu musím blahopřát."

Na přelomu století spolu sváděli vyrovnané bitvy. Mitáč vždy trénoval Olymp, Čada tehdy sedával na lavičce KP Brno. Oba mají z této éry po pěti mistrovských titulech, pak ale Čada odešel do Prostějova a vybudoval zde neporazitelný tým. Letos s ním získal sedmý titul v řadě. "A já si zvykám na druhá místa. Za 25 let v Olympu jsem letos získal sedmnácté stříbro," spočítal Mitáč.

„Ale i my máme co slavit. Při síle Prostějova hraje zbytek týmů o druhé místo, pro nás to je jako zisk titulu,“ řekl Stanislav Mitáč, trenér poraženého Olympu.

Bohatý Prostějov má s konkurencí nesrovnatelný rozpočet, hra stojí na zahraničních hvězdách, vedle nichž jsou v základní sestavě jen dvě Češky. Extraligu vyhrál už sedmkrát v řadě, letos prošel soutěží bez porážky, jen s pěti prohranými sety.

O mistrovské oslavy před vlastní halou však šampionky okrádá hrací systém play-off, ve kterém se po dvou domácích zápasech jezdí ke třetím duelům do hal papírově slabších týmů.

„Oslava není až tak podstatná,“ tvrdí trenér Miroslav Čada. „Důležité je, že jsme titul získali. Oslavy s fanoušky si užijeme po příjezdu do Prostějova.“

To smečařka Andrea Kossányiová má jiný názor: „Mrzí mě to, radši bych titul někdy získala v doma.“ V roce 2012 Kossányiová ještě přihlížela prostějovským oslavám v dresu Olympu, o rok později už juchala na opačné straně barikády.

Česká reprezentantka by systém měnila hned, ale trenér Čada to odmítá: „Byla by to nehorázná drzost, kdybychom přišli za vedením soutěže, že chceme změnit systém jen proto, abychom mohli slavit doma. Nikde není psáno, že vždycky budeme vyhrávat ve třech zápasech.“

Na prohry si nepamatuje

Prostějov naposledy v extralize prohrál 27. února 2014 v Praze na Olympu. Letos všechno vyhrál, ztratil za celou sezonu pouze pět setů.

Prostějovská smečařka Andrea Kossányiová sleduje přihrávku Tatsiany...
Andrea Kossányiová v dresu Prostějova

Výhry jsou samozřejmostí, a tak smečařka Kossányiová marně vzpomínala, kdy tým vlastně naposledy ztratil set. „Tak to vůbec nevím,“ přiznala se. Zabrala až na malou nápovědu, že šlo o pětisetový duel. „Už vím, v Ostravě.“

V základní části Prostějov vyhrál „jen“ 3:1 v listopadových zápasech ve Frýdku, na Olympu a s Olomoucí, v březnové nadstavbě pak ztratil dva sety v Ostravě. „Máme takové cíle, rozpočet a podle toho sestavený tým. Prostě musíme všechno vyhrávat,“ dodává Kossányiová.

To má sice pravdu, ale letos nebylo pochyb. Prostějov ve třech sériích v play-off neztratil ani set, vyhrál devětkrát v řadě 3:0.

V extralize se v minulosti zkoušely i jiné systémy. Zápasy doma - venku se v play-off pravidelně střídaly, jako tomu je třeba v basketbalu. „Na olympiádách a mistrovstvích světa i Evropy se hraje vždy v několika dnech po sobě, a tak jsme se přiklonili i v extralize k podobnému principu. Hráčky musí být zvyklé snášet zápasovou zátěž opakovaně po sobě,“ hájí Miroslav Čada současný hrací model.

V uvolněné atmosféře po rozhodujícím finále se řeč stočila i k superfinále - jedinému rozhodujícímu zápasu na neutrálním hřišti, jaký v letech 2010-12 zkoušeli v Itálii a který známe z českého florbalu. „Nejlepší tým, který po celý rok hraje dobře, může jediným nepodařeným zápasem všechno ztratit. To by se mi moc nelíbilo,“ řekl prostějovský kouč Čada. Mitáč na to se smíchem reagoval: „Tak to mně by se to líbilo.“Najdete na iDNES.czmobilní verze