Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olomoucká stáj míří s juniory mezi elitu. Jede cyklistický světový pohár

Jakub Otruba (vlevo) a Michal Brázda patří k největším talentům české cyklistiky. Jak se letos předvedou v olomoucké stáji? | foto: Merida Mapei Kaňkovský

12 2015
Dosud sbírali svěřenci Jiřího Kaňkovského republikové tituly, letos dostanou šanci prorazit i v zahraničí. Tým Merida Mapei Kaňkovský totiž bude poprvé startovat ve světovém poháru juniorů. „Chtěli bychom v některém ze závodů dojet do desátého místa,“ plánuje šéf olomoucké stáje.

Kdo bude patřit k lídrům vašeho týmu?
Jakub Otruba je neskutečný talent, jaký jsem neviděl za deset let, co se pohybuju v českém balíku, má obrovské předpoklady. Michal Brázda se vrací po operaci čelisti. V juniorech nás posílil Šorm, takže budeme mít základ reprezentace čtyři lidi z osmi, měli bychom mít takovou kostru, co se týká výkonnosti. Přestupují k nám i dva kadeti z Vrbna Kmínek a Roháček. Uvidíme, jak se k tomu chlapci postaví, podmínky budou mít vynikající.

Co to znamená?
Soustředění, příprava, tréninkové plány, materiál, zajištění na závodech a rehabilitace. Tohle vše by měli mít zajištěné, aby dosahovali kvalitních umístění.

Budete se soustředit na světový pohár. Kdy sezona začne a kolik má závodů?
Závodů by mělo být osm. Pro nás bude hrozně důležitý Závod míru juniorů. Pak jsou další světové poháry v Německu, ve Švýcarsku, pak je mistrovství Evropy v Estonsku a světový šampionát ve Spojených státech amerických. Pro nás je důležité se tam nominovat, aby tam česká výprava vůbec odletěla. Abychom se tam dostali, musí být výsledky přesvědčivé.

Čeho chcete dosáhnout na domácím Závodu míru?
Je pro nás priorita, protože jde o jeden z nejprestižnějších závodů v Evropě. Musíme se tam nominovat, takže bude důležité zvládnout první závod světového poháru Okolo Istrie. Na Závodě míru juniorů bych chtěl solidní umístění v některé etapě i v celkovém pořadí. Bude to hodně těžké, ale máme dost času se na to nachystat. Budeme hrdí, když to vyjde a budeme na sobě mít reprezentační dres.

Vyrazíte za přípravou i do tepla, jak je to zvykem u profesionálních týmů?
V únoru jel juniorský mančaft na Mallorku a teď nám začíná čtrnáctidenní soustředění v Chorvatsku. Je to přípravné období, kde získáme objemy, které by nás měly do budoucna podržet výkonnostně. Víme, kde byly naše slabiny, na co se soustředit, a máme na to pár měsíců, abychom tyto věci dotáhli.

Kde se cítíte silní?
S lidmi, co mám, jsme perfektní parta, perfektní skupina. Naše přednost je, že kluci dokážou v závodě spolupracovat a vystupují jako jeden chlap. Dokážou si pomoct a to je hlavní klíč k úspěchu. Nikdo není celý rok dobrý, ale když má někdo nějakou slabinu, druhý zaskočí a pomůže. To je díky kolektivu. Jsem hrdý na kluky, že můžeme takto vystupovat, a myslím, že to s námi budou mít soupeři zase těžké.

S jakými výsledky ve světovém poháru byste byli spokojení?
Jsme schopni vzhledem k rychlostním předpokladům Michala Brázdy dojet do třetího místa. Jakub Otruba, protože bude prvním rokem junior, by mohl v některém závodu světového poháru dojet do 10. místa, což by byl úžasný výsledek.

Od Brázdy s Otrubou čekáte nejlepší výsledky?
Budou tam čtyři lidi, kteří by v průběhu sezony měli potvrzovat výkony, abychom na bedně byli. Kuba s Michalem by měli mít první vrchol na Závodu míru, pak budou mít výkonnostní pauzu, protože sezona pro ně bude hodně náročná. Pak je budeme směřovat k mistrovství Evropy, kde bychom se mohli prosadit. Mezitím budeme samozřejmě jezdit i další závody.

Nebudou pro vaše jezdce závody světového poháru příliš velký výkonnostní skok?
Ne. Přesvědčili jsme se na Regionu Orlicka, kde jel Jakub Otruba jako kadet s juniory a v silné konkurenci skončil celkově třetí. Mistr světa Kemna, o dva roky starší, mu dal v časovce jen dvacet vteřin. Jakub je neuvěřitelný tahoun, na mistrovství republiky dal druhému sedm a půl minuty. Předpoklady má.

Sbíráte úspěchy s mládeží, chtěl byste jednou v Olomouci vybudovat silný dospělý tým?
To je finančně úplně někde jinde. V nejbližší sobě je to pro nás nereálné, bavíme se o milionech korun. Jsme rádi, že to takto táhneme, aby to mělo nějakou úroveň. Bylo by to velké přání, aby kluci od nás šli dál do třiadvacítky. Uvítal bych to, ale jen základ pro šestičlenný tým jsou tři miliony korun – a to bez aut.

Jaký rozpočet máte pro sezonu?
Měl by být ke dvěma milionům, a to i v materiálovém vybavení.

Kvalitní tým do 23 let má nedaleký SKC Tufo Prostějov. Prezident Českého svazu cyklistiky Marián Štětina prohlásil, že se vás s nedalekým rivalem snaží přimět ke spolupráci. Zatím to nejde?
Oni jsou spíše dráhaři, my jsme silničáři. Týmy jsou hodnocené za dráhu, ale podle mého je to neregulérní, protože je to, jako byste hráli hokejovou ligu, ale stadiony byly jen ve třech městech. Ovšem je to tak i proto, že dráhová cyklistika pořád vozí ze světa medaile. Jak já ale říkám: cyklistika je jen jedna a to silniční.Najdete na iDNES.czmobilní verze