Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bude vážně těžké a zvláštní přestat, má jasno nesmrtelný král biatlonu

Ole Einar Björndalen při tréninku v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

15 2016
„Norsko nikdy nemělo lepšího sportovce, než je on.“ Pokud tuto větu o někom řekne legendární Nor Björn Dählie, osminásobný olympijský vítěz a devítinásobný mistr světa v běhu na lyžích, je třeba zbystřit. Muž, který v devadesátých letech minulého století vládl běžeckým stopám, tak v únoru 2014 ocenil biatlonistu Oleho Einara Björndalena.

Ten právě na olympijských hrách v ruském Soči dokázal Dählieho vymazat z historických tabulek, když ziskem své dvanácté a následně třinácté olympijské medaile nejprve vyrovnal Dählieho maximum a poté ustanovil nový rekord jednoho sportovce na zimní olympiádě.

„Splnil se mi sen. Björn pro mě byl velkým vzorem a inspirací. Co dokázal v dlouhodobém horizontu, je unikátní,“ vrátil poklonu svému krajanovi Björndalen. „Byl nejlepším běžcem na lyžích. A překonat ho je příjemný pocit,“ přiznal.

„Je to bomba. Podařila se mi obrovská věc,“ pochvaloval si po vítězství norského týmu ve smíšené štafetě, v níž Češi obsadili druhé místo. „Takhle jsem ho snad nikdy neviděl. Je šťastný, na vrcholu blaha,“ uvedl finišman českého kvarteta Ondřej Moravec. „Pro nás byla čest být na vyhlášení s legendou zimních olympiád. Toho bude těžko někdo překonávat.“

Ole Einar Björndalen

* Norský biatlonista narozený 27. ledna 1974 v Drammenu.

* Je třináctinásobným olympijským medailistou (8x zlato, 4x stříbro, 1x bronz), dvacetinásobným mistrem světa a šestinásobným celkovým vítězem Světového poháru.

* Ve Světovém poháru biatlonistů vybojoval celkem 95 individuálních vítězství.

* V Novém Městě na Moravě při mistrovství světa v roce 2013 vyhrál závod štafet, ve sprintu skončil těsně za stupni vítězů - čtvrtý.

* V minulosti závodil i v běhu na lyžích, ve kterém ve Světových pohárech jednou slavil prvenství a celkově třikrát byl na stupních vítězů.

* Byl dvakrát ženatý, nejprve si v roce 2006 vzal italsko-belgickou biatlonistku Nathalii Santerovou-Björndalenovou, se kterou se v roce 2012 rozvedl. Letos v červenci se oženil s běloruskou biatlonistkou Darjou Domračevovou, která mu 1. října porodila dceru Xénii.

* Přezdívá se mu král biatlonu a pro jeho neutuchající chuť po dalších úspěších také Kanibal.

V té době se hlasitě mluvilo o tom, že Björndalen po sezoně 2013/14 ukončí svoji úspěšnou kariéru. Vždyť ve čtyřiceti letech byl vůbec nejstarším olympijským vítězem. Jenže odejděte do důchodu, když se vám na krku houpají dvě čerstvé olympijské medaile...

„Před touto sezonou jsem si nebyl jistý, jestli není má poslední. Ale během závodů jsem dostal hlad po dalších úspěších a hry v Soči mi dodaly spoustu energie, emocí a inspirace. Po poradě s týmem i nejbližšími jsem se rozhodl pokračovat ještě další dva roky,“ oznámil Björndalen.

„Psychicky jsem stále mladý. Mojí rozlučkou bude až mistrovství světa v Oslo 2016,“ určil si další cíl v podobě rozlučky na světovém šampionátu v domácím prostředí.

V prosinci 2015, při Světovém poháru ve švédském Östersundu, Björndalen dokázal vyhrát vytrvalostní závod. Vybojoval tak své už 95. individuální prvenství v prestižním seriálu, jejž v minulosti šestkrát celkově ovládl.

„Zase ukázal, že biatlonu dává sto padesát procent,“ okomentoval jeho úspěch šéftrenér české výpravy Ondřej Rybář. „Někdo říkal, že bych chtěl stovku výher. Získat je může a bylo by to něco neuvěřitelného,“ uvědomuje si Rybář. „Je vidět, kolik sportu podřídil.“

Myslím, že v biatlonu mohu stále něco dokázat

Sám Björndalen v minulosti několikrát mluvil o tom, že s motivací nemá problém. „Prostě nesnáším porážky. Někdy musíte akceptovat, že soupeř byl lepší, ale těch pocitů chci zažít co nejméně,“ říkal s úsměvem. „Myslím, že moje motivace nikdy nezmizí. A bude to vážně těžké a zvláštní, přestat s tímto sportem,“ uvedl jindy.

Závěrečnou tečku měl napsat na slavném Holmenkollenu. Jenže před tradičně skvělými norskými fanoušky vybojoval hned čtyři medaile: druhá místa ve sprintu a stíhacím závodě, třetí místo v závodě s hromadným startem. A především titul ve štafetě.

Fotogalerie

A tak se odchod slavného závodníka ze scény světového biatlonu znovu oddálil. „Proč by končil, když je v týmu prakticky nejlepší,“ položil řečnickou otázku Moravec.

„Přece teď nemůžu skončit. Cítím, že je správné pokračovat. Biatlon miluju, je to můj život,“ měl jasno Björndalen, který si vytyčil další cíl: olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu 2018.

„Už se těším na další sezonu. Motivace mi rozhodně neschází. Myslím, že v biatlonu mohu stále něco dokázat,“ hlásil před letošním ročníkem. Jestli je aktuální ročník pro Björndalena opravdu jeho předposlední, zatím není jisté. Pokud by tomu však tak bylo, v Novém Městě by se nyní představil naposledy.

Další Světový pohár totiž Vysočina Arena bude hostit až v prosinci 2018 - tedy až po olympiádě v Koreji.

Čeští fanoušci tak ve čtvrtečním sprintu, sobotním stíhacím závodě a nedělním závodě s hromadným startem možná mají poslední možnost vidět na vlastní oči muže, kterému se přezdívá král biatlonu.

A nebo tomu bude jinak?

Absolutní blázen, který biatlonu dává 120 procent

O Olem Einarovi Björndalenovi toho od jeho debutu ve Světovém poháru v roce 1993 bylo napsáno už hodně. Najít nová slova, která by ho charakterizovala, je téměř nemožné.

„Je to legenda, jak o něm říkají všichni. Nic jiného nevymyslíme,“ usmívá se ředitel závodu Světového poháru v Novém Městě na Moravě Vlastimil Jakeš. „Udržet takhle dlouho úspěšnou kariéru je mimořádný jev nejen v biatlonu, ale v celém sportu,“ pokračuje.

„Pro mě je to člověk, který svůj život zasvětil biatlonu a díky fenomenálním výkonům a úspěchům se stal vzorem pro spoustu lidí a sportovců. Včetně mě,“ tvrdí český biatlonista Adam Václavík.

„Vzpomínám si, že už když jsem se učil lyžovat, byl mým vzorem. A o dvacet let později je pořád schopný soupeřit o nejvyšší příčky,“ podivuje se slovenský biatlonista Tomáš Hasilla. „Nejvíc si ve spojitosti s jeho jménem vzpomínám na roky, když soupeřil s Raphaelem Poirém o vítězství ve Světovém poháru,“ vrací se Hasilla do doby na přelomu tisíciletí.

„Je obdivuhodné, že je schopný se udržet ve světové špičce tak dlouho a hlavně ve věku po čtyřicítce, kdy člověk přirozeně ztrácí rychlost a má horší schopnost regenerace,“ zdůrazňuje Václavík.

„Ole je i absolutní blázen, který biatlon miluje a pro úspěch udělá maximum,“ myslí si Václavík.

„Trénink a věci spojené s biatlonem vždy odváděl ne na sto, ale sto dvacet procent. A to je jeho klíč k úspěchu,“ dodává. „Posouvá se dopředu přes různé detaily, které jiní přehlížení. Neustále na sobě pracuje. A v neposlední řadě má kopec zkušeností,“ říká Hasilla.Najdete na iDNES.czmobilní verze