Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čas na rozlučku snů: Björndalen chce doma získat dvacáté zlato

ZASE NA NEJVYŠŠÍM STUPNI. Ole Einar Björndalen po triumfu ve vytrvalostním závodu v Östersundu. | foto: Reuters

29 2016
Tehdy byli čtyři: Fak, Moravec, Tarjei Bö a Björndalen. Čtyři biatlonisté odjížděli z poslední střelby v závodě s hromadným startem na loňském mistrovství světa v Kontiolahti na čele. Jen tři mohli mít medaili. Björndalen v závodě dělal, co se dalo. Na střelnici nechyboval. Snažil se běžecky držet mladších soupeřů. Ale v cíli smutnil: o pár sekund mu medaile unikla.

Teď přichází čas vše napravit.

Čas na rozlučku snů.

Kde jinde dát biatlonu sbohem než na mistrovství světa v rodné zemi? Ve čtvrtek začíná světový šampionát v norském Oslu a 42letý Ole Einar Björndalen bude zase jednou z jeho hlavních postav.

Ne, nepatří k hlavním adeptům na medaile. Ale bylo by pošetilé veterána odepisovat: vždyť na světových šampionátech dobyl 19 titulů!

Odepisoval se snad jen on sám – před sezonou, do níž vstupoval v podivném rozpoložení. Šest týdnů v létě nemohl trénovat kvůli boji s bakteriální infekcí. Svou formu pak označil za nejhorší v životě.

Jenže v úvodním závodě v Östersundu přišla šokující výhra; už 95. triumf ve Světovém poháru biatlonistů! Muž s přezdívkou Kanibal zase jednou předvedl, jak hladový je po triumfech, na věk nehledě.

Nejen to bylo důkazem, že nejlepším stále stačí; v sezoně stál na pódiu ještě třikrát. Poslední závody v Anterselvě mu však nevyšly, skončil na 23. (sprint) a 30. místě (stíhací závod). Cestu na podniky do zámoří pak vynechal a raději se v Evropě připravoval na vrchol sezony.

Úspěchu podřizuje vše. Piloval střelbu ve všech možných podmínkách. Už dříve si pořídil kamion, svoji mobilní základnu, v níž má postele, sprchu, kuchyni, zásoby, ale i trenažér na kolečkové lyže.

Po 19 dnech tréninku ve vyšší nadmořské výšce se Björndalen minulý víkend vrátil do Norska, kde zahájil finální přípravy. „Trénoval jsem dobře. Udělal jsem, co bylo třeba. A během šampionátu budu v nejlepší formě,“ citoval ho norský web VG.

Už nyní jeho bilance působí takřka nadpozemsky: 40 medailí ze světových šampionátů, 13 z olympiád, 244 umístění na pódiu v závodech Světového poháru.

A pořád to nemusí být vše.Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze