Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Old, New, nebo Middle, hřiště pro Czech Open nemohlo jít do rizika

Golfové hřiště v Čeladné se připravuje na Czech Open 2010. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

23 2010
Hrát na The Middle Course, tedy původní variantě čeladenského hřiště, nebo na té, kterou procházeli profesionálové loni? Tuto otázku si organizátoři kladli vlastně už od loňského turnaje v Čeladné. Odpověď nakonec dal někdo jiný než oni.

Hrát se bude znovu na sedmnácti jamkách Old Course s osmnáctkou z New Course, i když organizátoři věnovali půl roku práce přípravám dvou jamek Middle Course. Zasáhlo počasí.

Ne jedna voda, ale dvě

Kolik práce přišlo vniveč? Na podzim se začalo kopat a hrubé stavební práce byly hotové do prvního sněhu. Pak přišla první nepříjemnost, dlouhá a tuhá zima. "Kvůli ní jsme se trochu zpozdili při modelování jamek. Nakonec jsme to ale v normálním termínu stihli," uvedl Stephan Flanagan z promotérské společnosti Quirit Alfa.

Golfové hřiště v Čeladné se připravuje na Czech Open 2010.

Na nových jamkách začal výsev trávy a její vyživování. "A do toho přišly jarní povodně. Travní semeno je lehké konzistence, je to tráva, písek a semeno. Protože je tu kopcovitý terén, všechno co jsme zaseli a zahnojili, šlo dolů," popsal muž, jenž je zároveň generálním manažerem čeladenského golfového resortu.

"Když jamka není dokončená, nejsou tam drenáže, tak po záplavách vypadá jako jezírko. Všechno se to spláchlo a šest měsíců práce bylo v ..." dodal Flanagan.

Jedna povodeň ještě organizátory neodradila. Přes riziko, že prošvihnou vegetační období, a tráva se buď nechytne, nebo se chytne řídce, do toho šli znova. "Začalo to prorůstat a šup, ještě jednou u nás ruply záplavové deště," popsal Flanagan další zmar.

Golfové hřiště v Čeladné se připravuje na Czech Open 2010.

Naskytlo se ještě jedno řešení – položení travních koberců. "To je ale nejriskantnější a nejdražší operace. Tady už ale nešlo o peníze, šlo o risk," podotkl Flanagan. Popsal, jak se koberce se pěstují ve školkách, tedy v jiném prostředí: "Například může být v Alpách. Když tu trávu převezeme sem, nikdo neví, co s ní udělá místní půda."

Chyběly dva měsíce

Jelikož tohle riziko nechtěl podstoupit, svolal do Čeladné všechny zúčastněné strany. "Můj názor byl, že se vrátíme k loňskému osvědčenému modelu, který je momentálně v briliantovém stavu. Proč bychom si dělali zbytečně nervy a utráceli další peníze, když to hřiště máme?" vysvětlil Flanagan.

Ředitel Miguel Vidaor i hlavní greenkeeper PGA Graeme McNiven to schválili. "Kvalita hřiště, par, obtížnost, tam rozdíl mezi Middle Course a Old Course není. Jsou to rovnocenná hřiště. I když nový čtyřpar, co jsme udělali, je velice zajímavý a obtížný," poznamenal Flanagan.

Golfové hřiště v Čeladné se připravuje na Czech Open 2010.

Rozhodnutí padlo podle Flanagana včas. "Rozmístění sektorů produkce je úplně jiné, pohyb hráčů, pohyb lidí, kde bude televize, kde bude public village, celá logistika je úplně jiná. Když jsme se rozhodli dva měsíce před turnajem, nebyl problém tu produkci překopat," potvrdil.

Hned po srpnovém turnaji práce na dvou nových jamkách začne znovu.Najdete na iDNES.czmobilní verze