Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


K šestému titulu v Pardubickém půlmaratonu pomohly Sekyrové dva okruhy

ilustrační foto | foto:  František Vlček, MAFRA

21 2015
Ivana Sekyrová se vrátila po roční pauze na český trůn v půlmaratonu. Třiačtyřicetiletá běžkyně ze Sokolova navázala na roky 2006, 2007, 2008, 2011 a 2013 a triumfovala už pošesté.

Letošní titul mistryně v půlmaratonu už měla patnáct minut jistý. Přesto si Ivana Sekyrová znovu vzala čelenku, brýle, odhodila svlečenou bundu a znovu nastoupila na cílovou rovinku.

Její první doběh totiž nestihly zachytit televizní kamery, a tak se finiš nejlepší české závodnice musel „na oko“ zopakovat.

„Teď je tam mezera. Prosím slečny z řad pořadatelek, aby rychle natáhly pásku pro vítěze,“ apeloval do mikrofonu jeden z organizátorů Jan Rýdlo.

Třiačtyřicetiletá vytrvalkyně si tedy počkala na uvolněnou trať a s rukama nad hlavou za aplausu stovek diváků opět proťala cílovou pásku. Konečně se stala tahle učitelka ze Sokolova oficiálně a před kamerami po šesté v kariéře mistryní republiky v půlmaratonu.

Rovinatá trať svedená letos v Pardubicích do dvou okruhů byla Sekyrové po chuti. „Byla super. V jedné zóně sice foukalo, ale pak, jak se doběhlo na otočku, tak to bylo fajn. Tam si člověk vydechl,“ usmívala se v cíli.

Třeba Lukáš Olejníček jako další z Čechů na trati už tolik nadšený nebyl. „Mně se ta trať příliš nelíbila, ale třeba jsem moc náročný. Běžel jsem tu letos poprvé, takže nemám srovnání. Podle mě byla taková nezábavná a nudná,“ prohlásil celkově šestý v cíli a zároveň třetí v pořadí, kterého pořadatelé opomněli zařadit mezi adepty na přední příčky.

„Doufám, že kluci se mnou trochu počítali, ale vy evidentně ne, když jste mě nezařadili ani do první stovky,“ povzdychl si také na tiskové konferenci závodník z VSK Univerzita Brno.

Podobně si mohl postěžovat také Pavel Dymák z Hvězdy SKP, který ukořistil celkové osmé místo a využil tak podobně jako Marta Fenclová z AC Pardubice znalosti domácího terénu.

Stříbrná žena za vítězným časem Sekyrové 1:18:37 zaostala o minutu a půl. Ke zdolání hranice hodiny a dvaceti minut chybělo Fenclové nakonec jen 5 vteřin. „Škoda, že to nevyšlo, ale ani jsem nečekala takový čas. Věděla jsem, jak trať vypadá, ale hlavně mi pomohli diváci, kterých byla spousta. To dodává sílu,“ prohlásila v cíli specialistka na o něco kratší tratě a orientační běh. „Je to něco jiného, ale mně to problém nedělá. Vzdálenosti jsem se trochu bála, protože takový objem nemám naběhaný, ale šlo to,“ dodala spokojená běžkyně.

S více než dvouminutovým náskokem závod ovládli reprezentanti africké běžecké velmoci Maiyo Kimaiyo (1:03:22) a Mosei Komon, který byl jen o sekundu pomalejší. Nejrychlejší čas mezi ženami zaběhla jejich krajanka Jepkurui Biwotová (1:17:24), Sekyrová jako druhá celkově mezi ženami za ní zaostala o minutu a 13 sekund, a stala se tak nejvážnější konkurentkou keňské výpravy pro letošní ročník vinařského půlmaratonu.

S časem 1:05:58 se však neztratil ani čerstvý mistr republiky mezi muži Vít Pavlišta. Závodník libereckého Slovanu získal titul už potřetí v kariéře. „Vzhledem k tomu docela prudkému větru není čas špatný a jsem s ním spokojený,“ prohlásil po doběhu staronový šampion mezi muži.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze