Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlín zaplní silná auta a davy lidí. Startuje Barum rally

Esapekka Lappi, vedoucí jezdec evropského šampionátu, bude patřit k favoritům Barum Rallye. | foto: Škoda Auto

28 2014
Město plné lidí, obsazené hotely, ale také dopravní omezení či dočasně přestěhované autobusové nádraží. To všechno znamená pro lidi ve Zlíně a okolních obcích Barum Czech Rally Zlín, která dokáže přitáhnout desetitisíce diváků.

Startuje v pátek odpoledne, už dnes jí ale bude všude plno. Úplnou novinkou je letos krátké odbočení v rychlostní zkoušce Troják, které nabídne největší skok na trati, lákadlem bude tradičně noční rychlostní zkouška v ulicích města a po roční pauze se vrátí i rychlostní zkouška ve Slušovicích.

„Je na ní několik umělých zatáček a skvělých míst pro diváky. Bude tam komentovaná zóna a velkoplošná obrazovka,“ řekl zástupce ředitele závodu Jan Regner.

První omezení začnou už dnes v noci. Přes půlnoc totiž jezdci vyrazí na trať městské rychlostní zkoušky. Centrum města proto bude od 22.45 do 1.30 hodin uzavřené.

„Slušovická erzeta láká na umělé zatáčky a skvělá místa pro diváky.“

Jan Regner, zástupce ředitele závodu

Tratě ostatních rychlostních zkoušek budou jezdci projíždět celý den až do 19. hodiny. Pojedou však za plného provozu. Skutečná omezení začnou teprve v pátek. Ráno a dopoledne bude uzavřená silnice mezi obcemi Pohořelice a Komárov, kde se uskuteční testovací rychlostní zkouška.

Slavnostní zahájení Barum rally je naplánováno na 17. hodinu. Startovní rampa bude tradičně na náměstí Míru ve Zlíně. Ve 21.15 hodin pak závod fakticky začne noční diváckou erzetou. Její trať je dlouhá zhruba tři kilometry.

Fungování městské hromadné dopravy bude v pátek a sobotu omezené. Od pátečního podvečera až do půlnoci bude uzavřený nadjezd a na sídliště Jižní Svahy bude MHD jezdit přes Prštné. „Zajistíme náhradní autobusovou dopravu, aby bylo sídliště s městem spojené,“ ujistil mluvčí Dopravního podniku Zlín-Otrokovice Vojtěch Cekota.

Pokud budou cestující přestupovat do vozu náhradního, nepotřebují novou jízdenku. „Revizoři zohlední i prodloužení jízdní doby,“ dodal Cekota.

Novinka: přední posádky čeká kvalifikace

Přestože soutěžní vozy začnou naostro závodit až v pátek za tmy, šestnáct předních posádek čeká jedna měřená zkouška už v ráno. V úseku mezi Pohořelicemi a Komárovem se od 9 hodin uskuteční kvalifikace.

Jedná se o novinku, která určí startovní pořadí. Podle výsledků si jezdci vyberou, ze které pozice vyrazí na trať úvodní etapy Barum Czech Rally Zlín.

„Startovní pořadí sice na asfaltu není až tak podstatné, ale posádky určitě budou chtít ukázat, že mají na vítězství, a pojedou naplno,“ naznačil zástupce ředitele soutěže Jan Regner.

Účastníci zlínské kvalifikace si trať o délce 4,44 km vyzkouší od 8 do 8.50 ve dvou průjezdech, vzápětí budou usilovat o co nejlepší čas.

Své pozice si závodníci vyberou v 11 hodin v tiskovém středisku ve vestibulu správní budovy Continental Barum.

(žet)

Změna čeká i autobusové nádraží, které se dočasně přesune na ulici Hradská.

V sobotu pak závod omezí dopravu ve čtvrti U Majáku. Silnice tam bude uzavřená většinu dne, pro diváky je zajištěná mimořádná autobusová linka.

Mimo Zlín pak budou uzavřené trasy jednotlivých rychlostních zkoušek.

„Je více než pravděpodobné, že na přejezdech mezi nimi bude provoz velmi hustý a budou hrozit i krátkodobé kolony,“ varoval policejní mluvčí Petr Jaroš.

Další varování přidali i pořadatelé. „Divákům doporučujeme, aby se nesnažili za každou cenu dostat do centra města autem. Parkování tam bude hodně omezené,“ vzkázal mluvčí soutěže Roman Ordelt.

Mimořádný pohyb diváků se očekává hlavně u rychlostních zkoušek Slušovice a Troják.

„Tam jsme vytvořili speciální diváckou zónu. Bude komentovaná a nabídne dobrý výhled na největší skok celého závodu,“ uvedl Regner. Jde o 1,5 kilometru dlouhý úsek na okraji obce Vlčková.

Bezpečnostní opatření kolem trati se oproti loňsku výrazně lišit nebudou.

Radikálně se zpřísnila po dvou smrtelných nehodách při závodech rally ve Zlínském kraji v roce 2012. Jeden divák tehdy zahynul při Barum rally a další čtyři pak při Rally show Uherský Brod. „Vzdálenost diváků od trati zůstane zachovaná, aby se nevytratilo kouzlo rally,“ ujistil Regner. Na letošní závod mistrovství Evropy se přihlásilo celkem 121 posádek z 25 států.

K největším favoritům patří estonský šampion Ott Tänak, vedoucí jezdec evropského šampionátu Esapekka Lappi z Finska nebo český mistr Václav Pech.Najdete na iDNES.czmobilní verze