Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ujela jako žádná lyžařka v historii. Hvězdy se musí vzpamatovat, říká

Mikaela Shiffrinová ovládla slalom v Aspenu. | foto: AP

29 2015
Když proťala cílovou fotobuňku, zhluboka si oddechla: „Fuj, sotva jsem to odjela!“ Pak se ohlédla na výsledkovou tabuli a ve strnulém úžasu zůstala zírat na čísla. 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:39,81; 2. Veronika Velez Zuzulová (SVK) +3,07. Nikdo tak drtivý triumf v ženském sjezdovém lyžování ještě neviděl.

Dosud největší rozestup mezi vítězkou a druhou závodnicí byl už z roku 1968. Shiffrinová na domácím svahu v Aspenu ustanovila v sobotu nový rekord.

Dvacetiletá slalomářka si přitom nejdřív myslela, že vyhrála o sedm setin, a byla na sebe trochu naštvaná: „To ne. Nechala jsem na trati víc než vteřinu.“ Až potom uviděla také trojku za svým jménem. „Byla jsem opravdu v šoku,“ řekla pro Denver Post. Ani nezvedla ruce nad hlavu, jen se nevěřícně usmívala.

I další závodnice předvedly výborné výkony. Slovenka Zuzulová, Švédka Hansdotterová i čtvrtá Šárka Strachová se rvaly o stupně vítězů a zbytku startovní pole výrazně odskočily. Shiffrinová ale potřebovala vlastní kategorii.

Fotogalerie

„Nějak takhle vyhrávala i Marlies Schildová,“ připomněla Strachová dnes už legendární rakouskou slalomářku.

Podle mladé Američanky, která stihla vyhrát olympiádu i dvakrát mistrovství světa, měla prostě jen hodně štěstí. „Určitě to nebylo všechno jenom o mně,“ povídala skromně. „Útočila jsem ve druhém kole, jak nejvíc jsem mohla, ale měla jsem také výborné lyže, připravené vybavení a dobré zpravodajství o trati.“

Také zmínila, že po výborném prvním kole, v němž si už zajistila obrovský náskok, soupeřky pravděpodobně její stíhání v hlavě předem vzdaly. „Kdybych byla na jejich místě, tak bych si myslela, že už není možné vyhrát. Je to mentálně těžká pozice.“ Nedělní druhý slalom se tak může vyvíjet úplně jinak.

Nebo ne? Shiffrinová se zdála suverénní i v pátečním obřím slalomu, kde přišla o vítězství až kvůli pádu v předposlední brance. „Mikaela je tady doma, má tu natrénováno a je hodně nabuzená,“ tvrdí Strachová. Neporazitelná ale není: „Všechny tři, které jsme na ní navěšené, se ji budeme snažit dohnat.“

Že se takový závod nebude opakovat každý den, předpokládá i hlavní hvězda víkendu. „Má to důvod, že lidi nevyhrávají o tři sekundy,“ tvrdí Shiffrinová a předpovídá: „Hvězdy se musí vzpamatovat, seřadit se a znovu se to nestane.“Najdete na iDNES.czmobilní verze