Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spása na poslední chvíli? Pro brněnské florbalisty běžný jev

Momentka z florbalového duelu Brna a Vítkovic (modrá) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

30 2014
Odcházet ze zápasů florbalových Bulldogs Brno před koncem se nevyplácí. To nejzajímavější se totiž pravidelně odehrává v úplně posledních vteřinách.

Zdálo se, že sen florbalových Buldoků po finále Poháru České pojišťovny se nenávratně rozplývá. V neděli doma s Vítkovicemi prohrávali 2:3 a časomíra nemilosrdně ukrajovala poslední vteřiny.

Ovšem když jich do konce třetí třetiny scházelo pouhých 12, Brňané se chmurnému osudu dokázali vzepřít. Luděk Ondráček šikovnou tečí zařídil vyrovnání, které pak jeho tým v prodloužení proměnil v postup.

„Máme nacvičené, že jeden dva hráči jdou do brankoviště, kam se nahodí balon. V tomhle čase už se nic jiného dělat nedá. Měl jsem štěstí, že na mě obránci zapomněli, a pro mě už bylo celkem jednoduché to trefit,“ líčí 28letý útočník.

Spása na poslední chvíli většinou bývá ve sportu považována za malý zázrak (vzpomeňte na hokejovou „Rachna kachna“ trefu v čase 59:52), Buldoci z ní ovšem udělali pomalu všední jev. Z předchozích čtyř mistrovských zápasů zažili zlom v posledních vteřinách hned třikrát: v Otrokovicích vyrovnali sedm sekund před koncem, v Mladé Boleslavi o vedení přišli dokonce pouhé dvě vteřiny před vypršením třetí třetiny.

„Myslím, že je náhoda, že to takhle vychází zrovna na nás. Ale ukazuje se, že dokud není odehrána poslední vteřina, není nic hotovo,“ říká Ondráček.

Brňané podobné infarktové chvilky přivolávají tím, že se často se soky přetahují ve vyrovnaných partiích. Pryč jsou divoké výsledky z předchozích let. „Trochu jsme překopali systém hry, dá se říct, že hrajeme defenzivněji. Zatím se to učíme, ale furt jdeme dopředu,“ přibližuje Ondráček.

Spolu s novou taktikou si Bulldogs zvykají i na momenty, kdy ve vyhrocené koncovce jeden z týmů odvolává brankáře a zkouší hru v šesti podobně jako v hokeji. „U nás je power-play složitější, jelikož je hodně hráčů nakupených kolem branky a je tam těžké dostat míč,“ vysvětluje Ondráček.

„Máme něco secvičeného, ale vždycky se musíme orientovat podle soupeře a toho, kdo je zrovna na hřišti. Někdy se improvizuje, někdy se hraje nacvičená akce, ale primární cíl je dostat míč před bránu.“

Nervozita prý ruce florbalistů nesvazuje. „Je to přece jenom sport, nejde o život. Když to vyjde, je to super, když ne, tak se v uvozovkách nic nestane,“ podotýká Ondráček. Naposledy Buldokům vyšla první varianta a počtvrté v klubové historii se prokousali do pohárového finále. „Letos jsme si dali za cíl pohár vyhrát, nic jiného nás nezajímá,“ hlásí útočník, jehož celek je nyní v extralize pátý. „Ale pořád se chceme dostat mezi první dva.“

Dobře zvládnuté závěrečné chvilky v tom mohou Brňanům pomoct.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze