Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Souboje o titul na Juniorce? Vítězové měli až příliš jednoduchou práci

Sabina Machalová s trofejí pro vítězku Pardubické juniorky | foto: Radek Kalhous, MAFRA

15 2015
Na seznam vítězů Pardubické juniorky přibyla další dvě jména. 88. ročník slavného dorosteneckého turnaje ovládli prostějovský Daniel Orlita a zlínská Sabina Machalová.

V posledních letech mívají finále Juniorky v drtivé většině jasný průběh.

Posledním šampionem, který se v boji o titul mistra republiky v kategorii staršího dorostu opravdu hodně natrápil, byl Václav Šafránek v roce 2012. Ten tehdy musel obracet vývoj po prohraném tie-breaku první sady, přičemž druhou „urval“ pro sebe rovněž až v nastavené hře.

Od té doby se na tři sety nehrálo. Sabina Machalová z TK SK Zlín v letošním dívčím finále proti Martině Kudelové z TK Precheza Přerov ani na chvíli nepřipustila pochyby o tom, že se stane novou šampionkou (vyhrála 6:2 a 6:4). Daniel Orlita z TK Agrofert Prostějov pak v chlapcích odstartoval svoji finálovou „jízdu“ proti oddílovému parťáku Vítu Kopřivovi dokonce kanárem (!) a po lehkém zaváhání zkraje druhé sady s přehledem dokráčel k triumfu se skóre 6:0, 6:3.

Machalová v zápase s Kudelovou „nasekala“ mnohem méně chyb. Její soupeřka se zrovna úspěšně snažila zkracovat hru, ale především kupila dvojchyby. Machalová, jež sama trochu zápasila s prvním podáním, díky tomu lacino přišla k brejku na 4:2 a 6:2 v první sadě i na 6:4 ve druhé. Ve všech případech to byly rozhodující balony gamů.

„Jsem strašně nadšená a šťastná. Byl to můj poslední turnaj v dorostu,“ radovala se Machalová a poznamenala, že tropické teploty ji na kurtech u zámku během týdne na Juniorce nijak nevyváděly z míry. „Hraje se mi v tom dobře,“ tvrdila.

O dva roky mladší Kudelová bude mít ještě dvě šance svůj stříbrný výsledek z roku 2015 vylepšit.

„Před turnajem jsem nemyslela, že budu ve finále - říkala jsem si, že by s mojí formou bylo dobré čtvrtfinále. Druhé místo je úspěch, ale porážka mrzí. Příští rok se Juniorku pokusím vyhrát,“ prohlásila.

V následném duelu Orlita třikrát sebral Kopřivovi servis a první set byl rázem jeho. Kopřivu navíc srážely nevynucené chyby v delších výměnách. Když se pak pokusil změnit rytmus hry a zapojil kraťasy i hru na síti, soupeř balony fantasticky dobíhal a prohazoval ho.

„Zase tak jasné to nebylo, možná první set,“ mínil Orlita. „Ve druhém to ale bylo vyrovnané, málem to bylo 3:3. Víťa měl při svém servisu 40:15, což mohl proměnit. Jak jsem dal na 4:2 a 5:2, už jsem cítil, že bych to měl skončit. Povedlo se to,“ líčil spokojeně.

Pro Kopřivu byl zápas drsnou noční můrou. „Měl jsem problémy skoro se vším, ať už to byly vysoké balony do bekhendu nebo forhendu. Nedokázal jsem míček podržet ve hře. Trochu jsem byl svázaný nervozitou, ale na to se nemůžu vymlouvat,“ uvedl tenista.

Šampion Orlita posílal ve finále diváky z lóže na pivo

Vítězný balon, radostný pokřik se zaťatou pěstí a raketa letí na tribunu. „Prej si ji můžete nechat!“ vzkazoval novopečený vítěz Pardubické juniorky Daniel Orlita.

O chvíli později, už s věcnými cenami v rukou, svoje prohlášení před novináři mírnil. „Oni to vzali vážně, já ji už teď asi nenajdu,“ říkal rezignovaně. „Byli to dospělí lidé, nemyslel jsem si, že to nedají mladým. Ale je to dobré, když tak si ji koupím. To přežiju,“ dodal 18letý prostějovský tenista.

Gesto s raketou nebylo na Juniorce jeho jediným výstřelkem. Orlita je totiž trochu tenisový raubíř.

Už ve čtvrtfinále Juniorky proti nasazené jedničce Patriku Riklovi musel být stejně jako jeho soupeř napomínán za neslušné vyjadřování. Mluvčímu Juniorky Lukáši Březinovi zase v tisku vyčetl, že jej přes solidní formu nezařadil do seznamu top favoritů turnaje.

V bitvě o titul mu sice žádná nadávka v emocích neulétla, ale přesto na sebe výrazně upozornil i jinak než téměř bezchybnou hrou. To když za stavu 3:2 ve druhé sadě několikrát promlouval k lóži, ve které seděli příznivci finálového soka Víta Kopřivy.

„Pánové, běžte na pivko!“ houkl na ně Orlita. Proč taková reakce?

Podle hráče se muži, mezi kterými byl patrně i Kopřivův trenér, nechovali adekvátně situaci.

„Po zkaženém míči, který byl například z nahraného forhendu nebo bekhendu do sítě či třeba z třímetrového autu, tleskali jak na fotbale,“ vysvětloval Orlita s poznámkou, že za podobné prohřešky může rozhodčí v mužském tenisu divákům udělit varování a následně je třeba úplně vykázat z tribuny.

Obecenstvo jinak všeobecně stranilo spíš Kopřivovi, což bylo s ohledem na vývoj zápasu vcelku logické. Jestliže před utkáním mohly být šance finalistů na titul podobné, po úvodním „výplachu“ 0:6 byl Kopřiva zralý na ručník. Až ve druhém setu se do mače na krátký moment vrátil, ale Orlita v tu chvíli sáhl k povolené lsti. Uhrál brejk na 4:2 a následně se nechal ošetřovat.

„Mám problémy se zápěstím, začalo mě hrozně bolet. Ale byl tam i úmysl si odpočinout, to asi každého napadlo. Udělal jsem to takticky dobře,“ řekl vítěz Juniorky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze