Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Blanské kotlině byl nejrychlejším motokrosařem hned dvakrát Richier

DVAKRÁT DRUHÝ. Motokrosový závodník Martin Michek dojel v nejprestižnější třídě MX1 vždy jako druhý. | foto: Marek Podhora

14 2014
V Blanské kotlině v Kaplici začal v neděli šestidílný seriál závodů Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu. Na jih Čech se tak o víkendu sjela téměř kompletní česká motokrosová špička.

Dopoledne propršená neděle nabídla tisícům diváků hned tři třídy, v každé z nich se jely dva závody. Nejprve se představili mladí motokrosaři ve třídě 85 ccm. Obě rozjížďky vyhrál Petr Polák na stroji KTM před Rene Hoferem. Do mistrovství si tak zapsal plný počet bodů, za každé vítězství má 25 bodů.

Mokrou a rozblácenou trať v Blanské kotlině při první rozjížďce měli také závodníci ve třídě MX2, tedy s motorkami do obsahu 125 kubických centimetrů. Kategorii MX2 opanovali cizinci, v prvním závodu vyhrál Maďar Bence Szvoboda těsným náskokem před Francouzem Jaulinem Sulivanem (oba v týmu Buksa Ados KTM). Druhý závod byl ještě vyrovnanější, o dvě vteřiny tentokrát porazil Sulivan Szvobodu. V obou rozjížďkách jel třetí Václav Kovář.

"Myslím si, že se mi start povedl docela dobře. Potom jsem předjel jednoho jezdce a dostal se za Sulivana. Jenže ten už si svoje druhé místo hlídal, ale i tak jsem šťastný za svou jízdu," pochvaloval si po první rozjížďce Václav Kovář s tím, že si poměrně dost věřil na oba hlavní zahraniční favority třídy MX2.

Když přišla na řadu nejprestižnější kategorie MX1, kde se závodí v neomezené kubatuře, kaplická trať už po dešti osychala. Diváci se těšili hlavně na souboj úřadujícího mezinárodního mistra republiky Florenta Richiera z Francie a domácího motokrosaře Martina Michka, předloňského vicemistra světa. Oba závodníci jeli na rakouském stroji KTM. Jihočeský jezdec v první jízdě skvěle odstartoval a tři čtvrtiny závodu vedl s pohodlným náskokem. Francouz ale začal Michka ke konci závodu dotahoval a pak ho i předjel.

Český motokrosař se chtěl na vedoucí pozici vrátit, ale v jedné ze zatáček udělal chybu a upadl. Zkušený francouzský závodník si už náskok dokázal pohlídat až do konce a vyhrál o téměř osm vteřin. Podobný rozdíl mezi oběma jezdci z Buksa Ados Teamu byl v cíli i po druhém závodě. Richier první a Michek druhý, Francouz si z Kaplice odváží rovných 50 bodů, Michek pak 44.

V obou rozjížďkách ve třídě MX1 za vedoucí dvojicí si dojel pro zelený vavřín Rakušan Pascal Rauchenecker na motorce KTM z týmu OAMTC.

Martin Michek v první jízdě vedl, pak upadl

Šestadvacetiletý závodník Martin Michek z Českobudějovicka si představoval start do Mezinárodního mistrovství v motokrosu trochu jinak.

V úvodním dílu v Kaplici, který se jel v neděli, totiž v prvním závodu nejprestižnější kategorie MX1 dojel druhý za úřadujícím mezinárodním mistrem republiky z Francie Florentem Richierem. Oba jezdci bojují za Ados KTM Team.

Martine, vy jste většinu závodu vedl, co se potom stalo?
Viděli jste to sami, jel jsem dobře na první místo. Pak se na mě Florán dotáhl a předjel mě. Ještě jsem ho dojel, ale bohužel pak jsem upadl v zatáčce. Byla to moje chyba.

Už se s tím pak nedalo nic dělat?
Poslední čtyři kola se už s jeho náskokem opravdu nedalo nic dělat. Takové jezdce dohnat za tři kola o deset vteřin, to je skoro nemožné. Florán si náskok s přehledem pohlídal. Myslel jsem si ještě, že to bude hezký závod, když jsem Florána dojel, ale bohužel přišel pád. Škoda, ale pořád tady máme ještě druhou rozjížďku.

Dlouho jste v prvním závodu vedl a po startu jste před sebe nikoho nepustil. Taková bude taktika i na druhý závod?
Uvidíme, ale určitě bych rád zase dobře odstartoval a byl první a pak si náskok pohlídal.

Bude váš tým ještě do druhé rozjížďky něco měnit na motocyklu, pokud to pravidla dovolují?
Ano, samozřejmě můžeme měnit a upravovat motorku. Ale o nic se starat nechci, motorka šlapala dobře.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze