Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odysea australské teenagerky finišuje. Bude nejmladší, kdo obeplul svět

JEŠTĚ KOUSEK. Australská námořnice Jessica Watsonová se po půlroční plavbě blíží domů. | foto: Profimedia.cz

15 2010
Strach měla jen jedinkrát. To když se stěžeň její jachty během dvanáctihodinové bouře čtyřikrát zapíchl pod hladinu Atlantiku. Teď už australské teenagerce Jessice Watsonové zbývá jen kousek do cíle. Pak se stane nejmladším mořeplavcem, co obeplul svět sólo a bez pomoci. Je jí 16!

Obrovský stres z ní spadne za pár týdnů, kdy dorazí do Sydney. Z tamní Opery pak možná zazní fanfáry na oslavu jejího výkonu.

"Pořád mě ale čeká dlouhá cesta," upozorňovala na svém blogu, když začátkem týdne vplula do australských výsostných vod. Nad hlavou jí na uvítanou kroužil albatros, na slavnostní tabuli si připravila sušenky s kvasnicovou pomazánkou.

Domů chce Watsonová dorazit právě včas, aby stihla s rodinou oslavit sedmnáctiny. Těší se jak malá! Na pořádné jídlo, koláč od mámy a hlavně na to, co má nejraději - čokoládu. "Uvidím ji poprvé po tolika měsících," těší se.

Za horizontem na palubě své desetimetrové jachty Ella’s Pink Lady, která je celá růžová, zmizela námořnice ze Slunečného pobřeží před půl rokem. Z cesty napříč všemi poledníky jí do cílové rovinky zbývá už jen kousek.

"Je úžasné, že mám za sebou takovou štreku, přitom se mi to pořád zdá jako včera, co jsem opustila Sydney," nevěřila.

Právě rozráží vlny Australského zálivu, pak zamíří k jižnímu cípu Tasmánie a naposled otočí kormidlo na sever. "Dost lidí se diví, proč svoji plavbu ještě protahuju a nejedu zkratkou," popisovala.

Jenže kapitánka jachty se raději zrádnému Bassovu průlivu mezi Austrálií a Tasmánií vyhne. Ta úžina je tak zrádná, že si před dvanácti lety vyžádala život šesti zkušených námořníků při závodě Sydney - Hobart.

"Navíc tam jezdí tolik lodí a v cestě stojí příliš mnoho ostrůvků, že by mě čekalo několik dní skoro beze spánku."

I přesto, že si Watsonová svoji námořní odyseu prodlouží, dorazí domů v rekordním čase - asi o sedm týdnů dřív, než plánovala.

Předchozí věkový rekord neasistované plavby držel další Australan Jesse Martin, kterému bylo osmnáct, když stejnou trasu zdolal v roce 1999. Watsonová chtěla na oceány vyrazit i dřív, ale námořnickou licenci nemohla legálně dostat dřív, něž jí bylo šestnáct.

Její kousek ale tak unikátní není. Za posledních dvanáct měsíců je už třetím náctiletým, který se o plavbu kolem světa pokusil. Brit Mike Perham dorazil bezpečně domů do Portsmouthu loni v srpnu, jenže se nevyhnul zastávkám a cizí pomoci. Na cestě je i šestnáctiletá Američanka Abby Sunderlandová, ta vyrazila z Kalifornie.

To nizozemská teenagerka Laura Dekkerová nedostala ke své plavbě svolení. Zákaz musel přijít až od soudů, které ji považovaly za příliš mladou na tak nebezpečný podnik.

Nebo vy byste si ve čtrnácti na pouť kolem planety troufli?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze