Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bronzové slzy. Tu medaili nechci, připomíná mi prohru, vzlykala boxerka

Indická boxerka Serita Deviová odmítla na Asijských hrách převzít bronzovou medaili a ta pak zůstala ležet na stupni vítězů. | foto: Profimedia.cz

3 2014
Chtěly být obdobou olympijských her, jenže na Asijské hry se valí skandál za skandálem. Ten poslední? „Rozhodčí jsou předpojatí,“ vzlykala ublížená indická boxerka. Při ceremoniálu odmítla, aby jí na krk pověsili bronzovou medaili.

Nejdřív přišel protest katarských basketbalistek, které nesměly na palubovku v hidžábu. Série dopingových případů vyvrcholila tím, že malajská šampionka v bojovém umění wushu odmítla vrátit zlato, přestože neprošla dopingovým testem. Následně se z vesničky v Inčchonu vypařili tři nepálští sportovci, kteří pravděpodobně odešli hledat práci.

Ten snad nejdojemnější příběh Asijských her se však udál mezi boxerskými provazy a následně na medailovém pódiu.

Sarita Deviová, indická boxerka lehké váhy, způsobila haló, když odmítla převzít svůj bronz. Po tvářích se jí koulely slzy, medaili si vzala jen do rukou a pak cupitala pod stříbrný stupínek a cpala ji na krk stříbrné Jihokorejce Parkové, své přemožitelce ze semifinále.

Indická boxerka Serita Deviová odmítla na Asijských hrách převzít bronzovou

Indická boxerka Serita Deviová odmítla na Asijských hrách převzít bronzovou medaili.

„Řekla jsem jí: To je pro tebe a pro Koreu, protože nic jiného než bronz si nezasloužíte.“ Byl to protest ve jménu všech sportovců světa proti bezpráví, kterého se Deviová stala obětí. „Medaili jsem si nemohla vzít domů, protože by byla neustálou připomínkou mé prohry toho. Ale já se vrátím a na mezinárodních soutěžích získám ještě víc medailí.“

To však možná zůstane jen zbožné přání závodnice. Byť se na sociálních sítích strhla vlna podpory, kde měli Deviovou za vítězku, představitelé boxerské federace AIBA hlásali opačný názor. S „protestantkou“ už otevřeli disciplinární řízení a technický delegát soutěží David Francis předal zprávu i Asijskému olympijskému výboru, který by měl zajistit, aby se už nikdy nic podobného nestalo, aby ostatní sportovci respektovali pravidla fair play olympijského hnutí.

„Celý incident vypadal jako dobře plánovaná akce a je politováníhodné vidět sportovce, jak odmítá medaili. Bez ohledu na to, co se v soutěži stalo,“ psal Francis.

Vytočená boxerka však byla připravená přijímat rány i mimo ring. „Budu čelit následkům a klidně obětuju kariéru, pokud to pomůže dalším boxerům a změní to systém,“ prohlásila. Deviová si po prohraném duelu musela vypůjčit 500 dolarů, aby mohla protest podat, její stížnost však byla zamítnuta. Kvůli procedurálním chybám.

Parková souboj o zlatou šanci vyhrála jednohlasně 3:0, což rozpálilo indického trenéra, který měl zápas za zmanipulovaný. „Fakt, že všichni rozhodčí dali bod Korejce, jasně ukazuje, že duel byl rozhodnut dávno před svým začátkem,“ prskal. „Ještě by se to dalo pochopit, kdyby se to stalo ve vyrovnaném zápase, ale tento byl jednoznačný. Neděláme boxu tu nejlepší reklamu.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze