Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odměna za úsilí: čtyřkarátový diamant. Dojde si pro něj i Špotáková?

ODMĚNA ZA SNAHU. Diamantová liga udělí vítězům cennou trofej. | foto: diamondleague.com

18 2010
Může být lepší důkaz spojení atletiky s diamanty? Trofej, kterou získá 32 vítězů jednotlivých disciplín Diamantové ligy, snad včetně oštěpařky Barbory Špotákové, tuhle symbiózu podtrhuje.

Mohutný podstavec z mramoru, z něj "rostou" dva tartanové ovály ohraničené lesklou ocelí, a na jejich vrcholku světélkuje diamant. Cenný, krásný a vydřený. Má čtyři karáty a stojí 1,5 milionu korun.

To je odměna za celosezonní výdrž a konstantní výkony. K tomu šampioni získají nezpochybnitelný titul světové jedničky.

"Vyhrávat chci pořád, ať se soutěží o diamant, nebo ne," říkala Špotáková, jedna z ambasadorek seriálu, před jeho startem.

Teď má v ženském oštěpu k triumfu ze všech nejblíže. Ve čtvrtek, ve dvojnásobně bodovaném finále v Curychu, jí stačí skončit třetí.

"Takhle si nedovolím vůbec přemýšlet," odmítala. "Bude skvělá konkurence, výborný holky. Půjdu do toho jako vždycky s tím, že budu chtít vyhrát. Chtěla bych dotáhnout tu celoroční snahu, když jsem se zúčastnila každého mítinku, tak teď bych to určitě nevzdala. Myslím, že na to mám."

Na startu budou vedle české oštěpařky také překážkář Petr Svoboda, výškař Jaroslav Bába, překážkářka Zuzana Hejnová a tyčkařka Jiřina Ptáčníková.

Trofej byla exkluzivně navržená švýcarskou společností Beyer Chronometrie AG. Diamond Race Trophy váží bez dvou set gramů pět kilo, na výšku měří 35 centimetrů.

Design pochází z rukou Carla Mutschlera, šéfa návrhářského oddělení společnosti, kterou založili v roce 1760 a v současnosti si drží punc nejstarší hodinářské a klenotnické dílny ve Švýcarsku. Rodinný podnik si předává už osmá generace.

Po čtvrteční Weltklasse získá pohár první polovina atletů, zbylá šestnáctka, jejichž disciplíny se do programu Curychu nevešly, bude oceněna v Brusselu na Memoriálu Van Dammeho o týden později (27. srpna). K trofeji navíc na účtu všem vítězům přistane 40 tisíc dolarů jako prize money.

Špotáková před finále: Loket dál bolí

Minulý týden v Londýně šetřila bolavý loket, proto Barbora Špotáková předvedla jen jediný (a vítězný) pokus. V posledním svém startu v rámci Diamantové ligy vyhlíží úplně stejný scénář. "Ano, mám to v plánu," tvrdí světová rekordmanka. "Ale samozřejmě uvidím, jak se bude situace při závodě vyvíjet."

Jak je na tom loket teď?
Nic moc. V Londýně jsem si ho opět podráždila, takže to není úplně nejlepší. Jsem v péči Martiny Končalové z MFK Centra, byla jsem i u Pavla Koláře, oba se mi snaží pomoct. Dobrá zpráva je, že v lokti není žádná ruptura, že prostě jen bolí a je potřeba čas, aby se dal zase úplně do pořádku. A mezi Londýnem a Curychem toho času moc nebylo.

Fyzioterapeutka vás bude na závody doprovázet?
Tentokrát ne, ale přijede přítel Lukáš. On mi vždycky hodně pomůže, má skoro zázračný ruce. A hlavně psychicky pro mě znamená velkou oporu.

A do posledního závodu jdete...
Psychicky i fyzicky připravená. Formu mám, musím zvládnout techniku. Oštěp se hází nohama, ne rukou, ruku potřebuju až v poslední fázi, když oštěp opouští ruku, což je pro bolavý loket výhoda. Je to až na konci celého procesu, takže se na tom nedá zas tolik zkazit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze