Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odborná studie: budoucnost českého golfu je v ženách a cenách

Ženy jsou klíčovou cílovou skupinou pro další rozvoj golfu. | foto: Martin Kabát

8 2010
Rozvoje českého golfu za poslední desetiletí nebylo možné si nevšimnout. Nedávno zveřejněná odborná studie "Golf participation in Europe 2010", kterou má magazín golf.idnes.cz k dispozici, dospěla k závěru, že zájem o golf v republice rekordně vzrostl, zatímco v Evropě se zpomalil.

Předmětem zkoumání bylo uplynulé desetiletí, proto v tuzemsku nepřekvapí konstatování specialistů ze sítě poradenských společností KPMG, že navýšení zájmu o golf o 650 procent nemá v současnosti v Evropě obdoby.

Méně zřetelný je závěr, že se Česká republika zařadila mezi top 5 zemí podle zastoupení juniorských golfistů na celkovém počtu registrovaných hráčů. Je jich zde 15 procent.

"V posledních pěti letech se růst poptávky na evropské úrovni mírně zpomalil na jedno až dvě procenta ročně. Ne však v České republice, kde si s přehledem držíme pozici golfově nejrozvinutější země ve východní Evropě," uvádí Tomáš Kulman, manažer společnosti KPMG Česká republika.

Pozoruhodný je také nárůst poptávky na Slovensku (z 941 na 6 000), úroveň nabídky a penetrace však zdaleka není taková jako v západní části bývalé federace.

Závěry studie KPMG Golf participation in Europe 2010

Celkový počet golfistů se v Evropě v posledních 25 letech více než ztrojnásobil a spolu s ním se dvojnásobně zvýšila i nabídka golfových hřišť.

Poptávka po golfu každoročně narůstala v průměru o pět procent.

V Německu počet registrovaných hráčů vzrostl v posledních deseti letech o 254 000 (74 procent), v Nizozemsku o 204 000 (146 procent) a ve Španělsku o 187 000 (124 procent).

Anglie, Skotsko, Wales, Irsko, Německo, Švédsko, Francie, Dánsko, Finsko, Norsko a Rakousko poskytují 90 procent golfový hřišť v Evropě.

Nejpopulárnější je golf ve skandinávských zemích a v Anglii.
Portugalsko a Itálie nabídku golfu koncipují převážně pro turisty.

Nejúspěšnější nábor mladistvých zažilo Turecko, kde se do programu Golf Junior League v posledních třech letech přihlásilo přes 2 000 hráčů.

Takzvaná penetrace je přitom podstatným ukazatelem. Jde o poměr počtu registrovaných hráčů k celkové populaci a v České republice se pohybuje od 0,2 do jednoho procenta.

"Druhým ukazatelem, který tuto informaci potvrzuje, je i poměr celkové populace k počtu hřišť. Zde je Česká republika rovněž v třídě growing market, ale výrazně se přibližuje k třídě developed market. Rozhoduje hraniční počet 100 000 obyvatel na jedno golfové hřiště a u nás tento ukazatel dosahuje aktuálně cca 110 000," dodává Kulman.

Golf hrají všude víc muži, jejich podíl mezi registrovanými Čechy činí 58 procent, žen je 26 a juniorů 15 procent. Studie dále hovoří o tom, že k dalšímu rozvoji golfu je zapotřebí více přizpůsobit startovní podmínky ženám a mladým hráčům.

"Důležitým kritériem je také cena, která by měla být flexibilnější tak, aby se golf mohl i nadále rozšiřovat," stojí také v textu.

Autor:


Témata: Anglie, KPMG, mladiství
Najdete na iDNES.czmobilní verze