Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Od pádla k metání kamenů. Slalomář Ježek teď vede český curlingový tým

Stanislav Ježek - Český kanoista Stanislav Ježek vybojoval na olympiádě v Pekingu páté místo. | foto:  Dan Materna, MAFRA

3 2010
Když se na Česko sypaly největší hromady sněhu, on jezdil na slalomářském kanálu v Troji. V neoprenu, v kanoi, v mrazu. "Ten trénink mě moc nenadchnul, proto jsem přijal tuhle nabídku," vysvětloval Stanislav Ježek. Pádlo dočasně pověsil na hřebík a vyrazil s českým týmem na mistrovství Evropy v curlingu.

Z pozice tým lídra bude ve švýcarském Champery dohlížet na bitvy českých reprezentantů. Ve hře je postup do skupiny A mistrovství Evropy a vytvoření co nejlepší pozice pro získávání olympijských bodů.

Jaká je spojitost mezi vodou a ledem, říkáte si asi. "Kromě závodění na lodi jsem zástupce švýcarské firmy Dartfish, která vyvíjí programy pro videoanalýzu," prozradil 34letý slalomář.

U obrazovky počítače tak bude analyzovat zápasy, jeho rozbory by měly týmu pomoci v přípravě na jednotlivé soupeře.

"Analyzují se odhody, naše i soupeřů, jakým stylem kdo hází. Upozorňuju na chyby, je vidět, komu nejde jaký typ hodu..." líčil Ježek. "Podle toho se pak určuje taktika, abychom se dobře připravili na příštího soupeře."

Metat kameny po ledové dráze ale sám zatím nezkoušel.

"Asi bych na to nebyl úplně šikovný," uvažoval mistr světa z hlídek. "Každý si řekne: vždyť je to jednoduché. Ale není to tak, je to opravdu jemná práce."

Nejvíc je prý potřeba balanc při odhodu kamene, ten ale jako baletka mezi slalomovými brankami přece udržet umí. "Ale tady je potřeba ho mít na nohách," tvrdil Ježek.

Český curlingový tým právě ve Švýcarsku startuje tříletý kvalifikační cyklus, ve kterém jde o body pro vstup na olympijské hry.

Mise olympiáda ale Ježka zatím nezlomila, dál se plánuje držet svého pádla. "Možná si curling zkusím, ale to až skončím kariéru na lodi," ujistil. "Určitě by mi pak pár let trvalo, než bych se techniku naučil, ale zase pravda je, že v tomhle odvětví se dá kariéra dělat hodně dlouho."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze