Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Octavie pojedou mezi trucky

29 2003
Most - Mostecký Autodrom čeká vrchol letošní sezony. O víkendu se na něm představí nejen Evropský pohár tahačů, který patří k tradičně nejnavštěvovanějším okruhovým závodům v Česku, ale také čtvrtý díl seriálu Česká pojišťovna Škoda Octavia Cupu. Jezdci pohárových škodovek změří na okruhu, jenž slaví dvacáté narozeniny, síly letos podruhé. Čeká je stejně jako v každém závodním víkendu nejprve sprint na deset kol a odpoledne klání na dvojnásobnou vzdálenost. Oba závody se konají v neděli.

Ani mimořádně horké léto nepřimělo jezdce pohárových octavií k velkému odpočinku. Před čtvrtým podnikem pětidílného seriálu Česká pojišťovna Škoda Octavia Cupu totiž věnovali spoustu času vylepšování závodních automobilů či činnosti, která je živí. "Odpočinek? Snad jen párkrát golf, jinak práce ve firmě," řekl Václav Brejla, zatím pátý muž průběžného pořadí seriálu.

Ovšem pokud by Brejla vyhrál oba mostecké závody, tak by mu to stačilo na první místo celkové pořadí. Překonal by totiž i vedoucího pilota Františka Doška. "Opravdu, tak tahle jsem to ani nepočítal. Vyměnil jsem zadřený motor v závodě v Chorvatsku a byl jsme v Mostě testovat. Bylo to dobré," konstatoval Brejla.

Zvláštní chvíle prožíval před víkendovým pohárovým dvojzávodem druhý jezdec klasifikace Jiří Jupa. Sice si našel chvíli času na lov ryb, ale myšlenkami byl neustále u rodiny. "Čekáme každým dnem narození mimina, a tak se těším na synka," sdělil Jiří Jupa, jezdec z Družce u Kladna.

Ani on ale nevynechyl možnost k vylepšení závodní octavie. "Vylepšili jsme podvozek a jsem s úpravami spokojen. Pracoval jsem také na sobě, vylepšil jsem kondici. Při dlouhém závodě se to bude hodit, vždyť v autě bývá okolo osmdesáti stupňů," řekl Jupa.

Pohárové octavie se po českým okruzích pohybují už od roku 1997. Zatím je jisté, že pojedou ještě v sezoně 2004. V zákulisí poháru se proto stále častěji hovoří o tom, jaký seriál bude od roku 2005. Šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek řekl, že o dalším okruhovém poháru ještě zcela jasno není, vše se teprve rodí. Každopádně potvrdil, že automobilka má zájem o další pohárový seriál. Vyloučil ale, že by se na okruzích objevil model fabia.

"Úplně konkrétně o tom mluvit nemohu. Fabia je ale soutěžní auto. Například by to mohl být superb. Když se podíváme na cupové závody, tak velká auta na okruhu vypadají lépe, než ta malá. Příkladem může být prestižní DTM, tam o malé auto nezavadíte. Octavia je spíše autem pro okruhy. Proto si myslím, že na okruhy vyjede spíš její následovník než superb," prohlásil Vratislav Kulhánek.

Seriálu zatím vládne jeden z nejzkušenějších českých okruhových jezdců František Došek. Po chorvatském triumfu je na čele průběžného bodování se 135 body. Druhý je Jupa (116 b.), třetí Rosina (83 b.), čtvrtý Bohuslav (81 b.) a pátý Brejla (80 b.).

Mostecký autodrom současně slaví dvacáté narozeniny. Vznikl na místě bývalé výsypky povrchového uhelného dolu a byl prvním zařízením svého druhu v republice. O víkendu tady jromě tahačů a octavií pojedou ještě motokáry třídy Superracekart a monoposty formule 3.

Víkendový program na mosteckém závodišti
Pátek

12 - 18.30 tréninkové jízdy
Sobota
8 - 15 tréninky
15.10 - 1. kvalifikační závod třídy Race Truck
15.50 - Superracekart serie, 1. závod
17.30 - 1. pohárový závod Race Truck
Neděle
9.40 - Superracekart serie, 2. závod
11 - Česká pojišťovna Škoda octavia Cup, 1. závod (10 kol)
11.50 - Franz Woes Racing, formule 3
13.30 - 2. kvalifikační závod Race Truck
14.10 - kvalifikační závod Super Race Truck
14.50 - Česká pojišťovna Škoda Octavia Cup, 2. závod (20 kol)
16 - 2. pohárový závod Race Truck
16.50 - pohárový závod Super Race Truck

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze