Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Octavia Cupu vládli mladíci

2 2003
Most - Mládí versus ostřílený pilot František Došek. Tak vypadal čtvrtý díl okruhového seriálu Česká pojišťovna Škoda Octavia Cupu, který se odehrál na mosteckém autodromu. Došek sice jasně ovládl sprint na deset okruhů a tím si zajistil nejlepší postavení na startu dvacetikolového maratonu, ale do něj už neodstartoval. Vyřadila jej závada spojky. O první místo si to tak rozdávalo trio nováčků seriálu Dostál, Matějovský a Rosina. Vyhrál Dostál, který si o víkendu připsal nejvíce bodů, neboť byl ve sprintu druhý.

Kvalifikační trénink na mosteckém okruhu, který na konci srpna oslavil dvacet let od prvního závodu, zvládl nejlépe Jiří Jupa. Jenže pokazil start do sprintu a do čela se prodral vedoucí jezdec seriálu a jeho dvojnásobný vítěz František Došek. Až do cíle před sebe nikoho nepustil.

"Propásl jsem start, protože auto na startovním roštu, tedy na jeho levé straně, trochu popojíždí. Měl jsem obavu, abych se neulil," vysvětlil Jiří Jupa, který sprint dojel jako třetí. "To nebyla špatná pozice pro dlouhý závod." Za Doška se zařadili Dostál, Jupa, Brejla a Rosina.

Na startu dlouhého klání se po zahřívacím kole k překvapení soupeřů i diváků nezařadil na první místo na startovním roštu Došek. Ten totiž zajel na trávu vedle dráhy a vůbec neodstartoval.

"Začala mně tak klouzat spojka, že se auto téměř nehnulo z místa. Ještě nevím, co se přesně stalo. To uvidíme, až octavii rozebereme. Ale bylo to nezvyklé, obyčejně spojka u závodní octavie nevystavuje, ale aby tak prokluzovala, to jsem ještě nezažil," posteskl si František Došek. "Každopádně mám pořádný vztek."

Do čela maratonu tak šel Dostál před Rosinou a Brejlou. Dostála na chvíli na čele vystřídal Rosina, ale na třetí příčku se probil další z mladíků Matějovský. Jenže těsně před cílem byl už opět na prvním místě Dostál, který vedení uhájil před Rosinou a Matějovským. "Snad to dneska ani nemohlo dopadnout líp. Ani nevím, co bych k tomu dál řekl... Snad je to, že Rosina v závěru tvrdě dotíral," hovořil s viditelnými rozpaky Jan Dostál.

Jupa pokračoval ve smolném víkendu. Opět se mu příliš nevydařil start a jeho naděje odnesla závada převodovky po devíti okruzích. "Převodovka začala zlobit už krátce po startu," konstatoval Jiří Jupa.

Mostecký závod Česká pojišťovna Škoda Octavia Cupu zažil také premiéru. V jeho sedmileté historii se poprvé na start postavila žena - Monika Macíková. Ve sprintu držela za zády po celé klání ruského jezdce Alexandra Fabricia. V maratonu ale jezdila na konci startovního pole zcela osamocena. "Neměla jsem se s kým honit, a tak jsem si připadala trochu jako spící žena za volantem," řekla Monika Macíková.

Závěrečný díl seriálu se odehraje za tři týdny na Masarykově okruhu v Brně.

Pořadí Česká pojišťovna Škoda Octavia Cupu po čtyřech podnicích:
1. Došek 160 bodů, 2. Jupa 15, 3. Rosina 127, 4. Brejla 120, 5. Dostál 102, 6. Gottwald 89.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze