Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Octavia Cup vyhrál šestnáctiletý Rosina

22 2003
Brno - Hromadný karambol sto metrů po startu závěrečného závodu seriálu automobilových okruhových závodů Česká pojišťovna Škoda Octavia Cup zamíchal pořadím. Havárie vyřadila na Masarykově okruhu z boje největšího kandidáta na konečné prvenství - Františka Doška. Do postartovní mely se zapojil i Jiří Jupa. A tak se smál třetí vzadu -šestnáctiletý Štefan Rosina. Jenže o tom, jak závod dopadl, se rozhodovalo u zeleného stolu, neboť protesty jezdci nešetřili. Sportovní komisaři ale nechali pořadí tak, jak jezdci dojeli do cíle.

Finále seriálu pohárových octavií na Masarykově okruhu mělo stejně jako předchozí díly na programu dva závody. Do startovního pole se vrátil Adam Lacko, který letos věnuje většinu času kláním okruhových tahačů. A hned míchal pořadím. Vyhrál dopolední sprint. Horký favorit na zisk třetího vítězství v seriálu, František Došek, dojel třetí a k zisku pohárového hattricku potřeboval projet cílovou čarou odpoledního maratonu nejhůře osmý.

Jenže všechno bylo jinak, jen ne podle Doškových představ. Sto metrů po startu maratonu se totiž srazila auta Doška, Jupy a Dostála. Zatímco Jupa a Dostál pokračovali v závodě hned dál, Došek narazil čelně do svodidel a tím přišel o šanci na vítězství. "Zhasl mně motor a nešel dlouho nastartovat. Pak se to sice podařilo, ale bylo to marné. Ani nebudu opakovat, co jsem v tu chvíli říkal," zlobil se František Došek.

Došek zřejmě láteřil více než oprávněně. "Kamera z auta Rosiny potvrdila, že Dostál na rovině najednou naschvál vybočil ze svého směru, bacil do Jupy a ten do mě," konstatoval Došek. Dostál se v cíli omlouval, že vybočení nebylo úmyslné.

To už všem ujížděl Adama Lacko, který zopakoval dopolední výhru. Za ním projeli cílem Jupa a Rosina. Došek dorazil do cíle desátý, což za hattrick nestačilo. Pak se rozběhl kolotoč protestů a šetření sboru sportovních komisařů. Jenže ti už pořadí neměnili ani neudělovali další tresty. Dostál by totiž potrestán ještě v průběhu závodu průjezdem boxy.

Třetí místo stačilo po redukci bodů na první výhru v Česká pojišťovna Škoda Octavia Cupu benjamínkovi seriálu, slovenskému šestnáctiletému mladíkovi, Štefanu Rosinovi.

Výsledky dvou závěrečných klání - sprint: 1. Lacko 19:48,209 min. (130,959 km/h), 2. Dostál - 0,724, 3. Došek -3,246, 4. Jupa - 3,964, 5. Bohuslav -6,529, 6. Rosina jun. (SR) -6,869.
Maraton: 1. Lacko 37:24,657 (129,981 km/h), 2. Jupa - 3,161, 3. Rosina jun. -3,732, 4. Bohuslav -4,837, 5. Matějovský jun. -7,607, 6. Brejla -18,768.
Konečné pořadí VII. ročníku Česká pojišťovna Škoda Octavia Cupu:
1. Rosina jun. 165 bodů, 2. Jupa 163, 3. Došek 161.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze