Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oceněný žokej Váňa pozval Karla Gotta do stájí

Žokej, trenér a chovatel dostihových koní Josef Váňa (vpravo) převzal 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu z rukou prezidenta Václava Klause. | foto: René VolfíkČTK

30 2009
Žokej Josef Váňa se s prezidentem Klausem vídá častěji než leckterý politik. Před sedmnácti dny blahopřál na pardubickém závodišti Václav Klaus Váňovi k šestému vítězství ve Velké pardubické a ve středu si ho pozval na Hrad. Předal mu totiž medaili za zásluhy, které uděluje významným osobnostem u příležitosti vzniku československého státu.

"Když jsem tam tak seděl, přemítal jsem, jestli mezi ty výjimečné lidi patřím. Vždyť já si celý život dělám, co mám rád, a mnozí, kteří byli oceněni se mnou, bojovali za vlast, seděli v kriminále nebo koncentračním táboře," říká šestinásobný vítěz Velké pardubické.

Váni se z oceněných nejvíc dotknul osud Anděly Dvořákové, která se angažovala v odboji. "Já jsem kromě zdravotních šrámů, které jsem si přivodil ježděním na koni, nikdy žádnou újmu neutrpěl. Oni ano. Asi to ale nemá cenu srovnávat," říká Váňa.

Lidé většinou nezdolnému žokejovi ocenění přejí. "Tenhle člověk patří vedle Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho mezi nejlepší sportovce této republiky. Kdy už ho konečně ocení i ti, kteří dělají nominace na sportovce roku?" zlobí se předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň.

Primátor Pardubic viděl Váňu při předávání v přímém přenosu. "Do poslední chvíle jsem netušil, že pan Váňa ocenění dostane. Moc jsem mu to přál. A podle potlesku v sále jsem nebyl zdaleka sám. Měl nejbouřlivější ohlas ze všech oceněných," řekl Jaroslav Deml.

Slavnostní okamžiky si užívala i Váňova žena Pavla. "Když jsme za prezidentem procházeli Vladislavským sálem těmi všemi lidmi, tekly jí slzy," vzpomíná na středeční večer Váňa.

Na slavnostní party po ceremoniálu pozval na návštěvu rodinu dalšího oceněného, Karla Gotta. "Říkal mi, že obě jeho dcery koně milují, tak jsme je s manželkou pozvali k nám do stájí," říká žokej, který však zatím nemá jasno, kde ocenění vystaví.

"Ještě jsme ani nevybalili poháry z Velké pardubické, to všechno uděláme po sezoně," říká dostihový šampión a dodává, že by se ještě letos s Klausem rád pozdravil.

"Vůbec bych se nezlobil, kdybychom se potkali o víkendu na závodišti ve Velké Chuchli při Ceně prezidenta republiky. Startuje v ní náš kůň Norino. Bylo by fajn si do třetice potřást rukou," usmívá se sedmapadesátiletý Váňa.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze