Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obtížné golfové rány: jak se odnaučit slice

Důvodem pro slice bývá špatný postoj těla vůči míči. | foto: Martin Kabát

17 2010
Slice je bez nadsázky noční můrou všech golfistů. A také jednou z nejčastějších golfových chyb. Co způsobuje ránu, která se stáčí za letu silně doprava? Jak s tímto prvkem ve vlastní hře nadobro skoncovat?

Pro slice je typické, že míček odstartuje nejprve vlevo od cíle a během letu potom zatáčí vpravo. Objevuje se zejména při hře holemi s nízkým loftem, kritické jsou proto údery driverem, trojkou dřevem nebo dlouhými železy.

Podle profesionálního trenéra Martina Kovaříka má slice většinou velmi jednoduchou příčinu. Přestože hlava hole v impactu míří přímo na cíl, hůl se pohybuje k míči po dráze švihu zvenčí dovnitř a golfista tak udělí balónu rotaci zleva doprava.

Golfový trénink - nápřah "otevřenou holí".

Nápřah "otevřenou holí".

V takovém případě je slice téměř nevyhnutelný. Chyb může být hned několik. Pokud je důvodem špatné odtažení od míče nebo otevřený postoj, oboje je možné odstranit jednoduchým cvičením.

Praváci posunou v základním postoji pravou nohu o třicet čtyřicet centimetrů dozadu, leváci provedou stejný pohyb levou nohou. Tím golfista dosáhne toho, že půjde k míči po dráze švihu zevnitř ven.

Golfový trénink - "otevřená hůl".

Zásah míče "otevřenou holí".

Pozornost se vyplatí věnovat také správnému držení těla. Kdo hraje slice, stojí v základním postoji většinou vlevo od cíle. Proto je opravdu důležité, aby stál golfista kolmo ke spojnici míček-cíl. Ramena, boky i chodidla by měla být zarovnaná s touto spojnicí.

Problém může představovat i slabé držení hole, které způsobí otevření úderové plochy hole v impactu. Dráha švihu zvenčí dovnitř pošle míček vlevo od cíle a otevřená úderová plocha hole mu udělí boční rotaci.

co způsobuje slice

Špatné držení těla.
Dráha švihu zvenčí dovnitř.
Otevřená úderová plocha hole v impactu.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Golf And Country Clubu Hodkovičky.)Najdete na iDNES.czmobilní verze