Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obtížné golfové rány: jak se odnaučit pull

Trenér Jakub Važanský by chtěl každého povzbudit tím, že i profesionál zkazí ránu a může se pak tvářit jako vyjevený. | foto: Martin Kabát

22 2010
Pull neboli zatažená rána není v golfu ničím neobvyklým, čas od času ji zahraje každý. "Je to vlastně opak zatlačené rány," říká profesionální trenér Martin Kovařík o celkem běžném a dobře odstranitelném nešvaru.

Zatímco výsledek zatlačené rány nápadně připomíná slice, zatažená rána končí stejně jako hook vlevo od cíle. Rozdíl je v trajektorii ran – hook odstartuje vpravo a za letu se stáčí vlevo, zatažená rána letí rovnou doleva.

Kamenem úrazu je opět špatná dráha švihu. Když se ruce a paže při švihu k míči dostanou příliš daleko od těla, hlava hole se potom pohybuje k balonu po dráze švihu zvenčí dovnitř. A pokud je úderová plocha hole kolmá k dráze švihu, míč letí doleva.

Důležité je věnovat pozornost také umístění míčku. Pokud ho má golfista u přední nohy, povede hůl k míči po špatné dráze a riskuje, že ránu zatáhne. Balon by měl být v každém případě naproti levé patě.

Tréninkové hůlky znázorňují, že takto trefený míč znamená ránu zvanou pull.Tréninkové hůlky znázorňují, že takto trefený míč znamená ránu zvanou pull.

Tréninkové hůlky znázorňují, že takto trefený míč znamená ránu zvanou pull.

Další příčinou zatažené rány může být nedostatečný pohyb boků v úplném začátku prošvihu. Pohyb boků je přitom jedna z věcí, na kterou by neměl hráč ve vrcholu nápřahu rozhodně zapomínat.

Každá rána, která skončí vlevo od cíle, ale nemusí být zatažená. Háček může být ve špatném zamíření. "Když si golfista stoupne doleva, je celkem logické, že doleva i zahraje," říká Kovařík. "Chodidla, boky a ramena musí mířit přímo na cíl, aby balón skončil opravdu tam, kde skončit má."

co způsobuje pull

Dráha švihu zvenčí dovnitř.
Míček u přední nohy.
Nedostatečný pohyb boků.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Golf And Country Clubu Hodkovičky.)Najdete na iDNES.czmobilní verze