Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obtížné golfové rány: jak se odnaučit hook

Nápřah otevřenou holí je prapříčinou "špatné rány dobrých hráčů". | foto: Martin Kabát

24 2010
Říká se, že hook je špatnou ránou dobrého hráče. A stejně jako slice patří mezi nejčastější golfové chyby. V čem je háček, když se rána stáčí za letu silně doleva? Tipy pro všechny "hukaře" připravil i tentokrát profesionální trenér Martin Kovařík.

Hook je v podstatě přesným opakem slice. Zatímco pro ten je typické, když míček odstartuje nejprve vlevo od cíle a během letu potom zatáčí vpravo, při hooku letí balón zase nejprve vpravo od cíle a nakonec se stáčí vlevo.

Příčin může být hned několik, jednou z nich je pohyb hole po špatné dráze švihu. Když se hůl pohybuje k míči po dráze zevnitř ven, golfista udělí balonu rotaci zprava doleva. Špatná dráha švihu a zavření úderové plochy hole v impactu pak způsobí hook.

Golfový trénink - chybný postoj.

Golfový trénink - chybný postoj.

Špatnou dráhu švihu má s nejvyšší pravděpodobností na svědomí zavřený postoj – ramena, boky a chodidla směřují vpravo od cíle. Proto je při každé ráně nutné zkontrolovat, aby tělo mířilo stejným směrem jako hůl.

To je totiž základním předpokladem pro to, aby golfista dosáhl správného pohybu hlavy hole. A jak hráč zjistí, že ani hlava hole není zavřená? Když se pravák v základním postoji podívá na levou ruku, měl by správně vidět jen dva klouby.

Golfový trénink - "otevřená hůl".

Golfový trénink - "otevřená hůl".

Hook může také způsobit příliš silné držení hole, protože to golfistu donutí hůl v impactu zavřít. U začátečníků může hook způsobit také hra rukama. Pokud golfista do švihu nezapojí celé tělo včetně boků, nikdy nemůže dosáhnout správného pohybu.

A kdy je riziko nejvyšší? Golfista by si měl dát na hook pozor speciálně při hře holemi s nízkým loftem, nejčastější je totiž při hře driverem, fairwayovým dřevem a dlouhými železy.

co způsobuje hook

Špatné držení těla.
Dráha švihu zevnitř ven.
Zavřená úderová plocha hole v impactu.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Golf And Country Clubu Hodkovičky.)Najdete na iDNES.czmobilní verze