Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obtížné golfové rány - hra ve svahu IV.: hra nad míčem

Golfový trénink - hra nad míčem. | foto: Martin Kabát

22 2010
Říká se, že rána nad míčem je nejtěžší úder, jaký musí golfista při hře ve svahu zvládnout. Z televizních přenosů je zřejmé, že představuje výzvu i pro zkušené hráče a profesionály. V čem spočívá záludnost takové situace? Když stojí golfista výš, než kde leží jeho míček, čeká ho velmi nepohodlný základní postoj.

Většina začátečníků má proto problém udržet při švihu rovnováhu, někteří ji dokonce ztrácejí už v základním postoji. Není tedy překvapující, že řada golfistů potom míček netrefí vůbec.

Profesionální trenér Martin Kovařík radí do začátku totéž, co v minulých dílech o hře v nerovném terénu: je důležité přizpůsobit postoj svahu. Hra nad míčem vyžaduje konkrétně větší předklon a více pokrčená kolena než při ránách na rovině.

Klíčové je ale udržet stabilitu, proto si golfista stoupne trochu blíž k míčku, aby se nemusel tolik předklánět. Komu se nedaří rovnováhu udržet, zaujme širší postoj.

Hráč ovšem nesmí zapomenout, že rána z takové pozice bude kratší, proto se vyplatí přehodnotit výběr hole. Golfista by měl vzít o hůl víc, tedy například šestku železo místo sedmičky, aby zahrál ránu, kterou potřebuje.

Golfový trénink - hra nad míčem.

Přenášení váhy při hře nad míčem je stejné jako u běžných ran na rovině, při švihu se pouze doporučuje přenést váhu na paty. Golfista by se měl snažit o kratší a lehčí švih, zvýší tak své šance na čisté trefení míčku.

Nejčastější chybou při hře nad míčem je špatné zamíření. Míč totiž poletí pravákům doprava a levákům doleva, proto by měli praváci mířit vlevo a leváci vpravo od cíle. Jen tak hru nad míčem opravdu vychytají.

3 tipy, jak zvládnout hru nad míčem

Mířit vlevo od cíle.

Váhu přenést při švihu na paty.

Stoupnout si blíž k míčku.

Golfový trénink - hra nad míčem.

Hra nad míčem vyžaduje někdy mít balon extrémně blízko k nohám.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)Najdete na iDNES.czmobilní verze